| pisicuta123456789 a întrebat:

TPU! Aveti ceva idei pentru am lua mancare la scoala? Ceva cat mai rapid de facut si cat mai sanatos, pentru ca se apropie scoala si m-am gandit sa ma informez din timp. Dau fundita! Multumesc mult! happy

17 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Mere, banane, pere... e sanatos si rapid.

| pisicuta123456789 explică (pentru RareşTPUro):

Ma ganeam la ceva mai consistent ...asta stiam si eu! Multumesc oricum!

| infires a răspuns:

Poti sa cauti videoclipuri de youtube. Majoritatea sunt in engleza dar ma gandesc ca ai intelege din ce face acolo:
https://www.youtube.com/watch?v=qCgdtWJlfoM - in romana
https://www.youtube.com/watch?v=qKIv6K8oD5Y - in engleza
https://www.youtube.com/watch?v=-fg0l_UaXnM - in engleza
https://www.youtube.com/watch?v=0lMw7LfQqlw - in engleza

| RAY a răspuns:

Intr-un studiu s-a dovedit ca proteinele nu doar ca mentin aptitul scazut si creste atentia, manca proteine, carne ceva proteic nu dulciuri, un sanvins cu snitel nu fast food, un mar e destul

| untu a răspuns:

Un sandvis bun! Uita-te la www.bucataras.ro/retete/sandvisuri/ sint retete de sandvisuri pentru scoala, la pauze de care iti place cel mai mult!

| Tinna666 a răspuns:

Deci,in clasa a 12a m-am apucat de un regim si trebuia sa mananc la ore fixe, 12 si 18, deci una din mese o luam la scoala.mi-sm cumparat un pahar cu capac cu filet de la 1001 articole si imi luam mereu la mine, in acel pahar iaurt natural in care puneam fulgi de ovaz si putina dulceata.la inceput colegii ma intrebau ce am acolo dar nu au avut treaba, s-au obisnuit laughing

| pisicuta123456789 explică (pentru Tinna666):

Si eu ma gandeam sa nu fie cam ciudat. dar cred ca este mult mai important sa mananci mai sanatos, nu sa iti pese ce spun colegii etc.

| andreyy96 a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Eu veneam la scoala cu orez si piept de pui, dupa am dat`o pe mazare si carne de porc. La inceput li s-a parut putin aiurea, dupa n-au mai zis nimic. Nu trebuie sa te intereseze parerile celorlalti. Cum au spus si mai sus : fructe, iaurt cu fulgi de ovaz sau de porumb, iti poti lua si legume fierte...

| Tinna666 a răspuns:

Mai sa stii ca eu cand am intrat la liceu ma gandeam ca e aiurea sa ma duc cu sandwich-ul dupa mine la scoala ca de, sunt la liceu..si am ramas placut surprinsa cand am vazut ca majoritatea colegilor isi aduceau de acasa sandwich-uri sau fetele iaurturi si le mancau cu un covrig, sau pizza facuta in casa, prajituri etc...acum nici sa mergi cu caserola de cartofi prajiti sau oua ochi sau alte cele...dar un iaurt sau un sandwich sau uite de exemplu aveam niste colege care isi afuceau de acasa intr-o pungulita fulgi de porumb...deja e ceva normal sa mananci sanatos si sa iti aduci de acasa.si oricum poate vor zice ceva la inceput, dar crede-ma ca nu iti vor avea treaba. happy

| pisicuta123456789 explică (pentru Tinna666):

Nici nu ma gandeam la oua sau cartofi laughing

| Tinna666 a răspuns:

Era doar un exemplu...laughing ideea e ca, cat timp nu iti intinzi o masa copioasa pe banca e ok sa iti duci mancare la scoala laughing kiss

| pisicuta123456789 explică (pentru Tinna666):

Da, mi-am dat seama si eu. :* te pup

| Tinna666 a răspuns:

kiss

| addda2a a răspuns:

Un sandvici cu salata ceva.Fructe.Sau http://www.youtube.com/watch?v=qCgdtWJlfoM

| ioanatomi a răspuns:

Depinde foaste mult si de cat mananci si mai ales ce esti obisnuita sa mananci. Spre exemplu iti poti pune intr-o caserola salata (branza,sunca, castravete, rosie, ardei, combini in functie de cum iti place). Iaurt Activia de baut si biscuiti digestivi.Sau iti poti pune croissant simplu sau cu unt si intro sticla 250 ml lapte.Sau sandvis si ca sa nu fie prea multa paine, adica felie peste felie, iti poti pune doar pe o felie de paine si pui ce vrei peste (spre exemplu felie de sunca si peste casacaval )si dupa pui folie alimentara peste ca sa nu fi nevoita sa mai pui paine.Sau o felie de paine prazita si un ou fier.
EU am incercat sa iti scriu cam ce mananc eu sper sa te ajute :* Bafta in noul an scolar :*

| Agapette a răspuns:

Iti faci mancarea de seara ca dimineata, vprba ta, vrei ceva rapid si sanatps, asa economisesti timplaughing