| Kiduuuts a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva anime-uri?(fara vampiri, varcolaci)Sa fie putin mai "serios"

Răspuns Câştigător
| PrintesaTsubaki姫椿 a răspuns:

Nu stiu foarte multe. Uita-te la asta: Anoder. Il gasesti pe AnimeKage. Uite un link: http://anime.kage.ro/anime/another/
Sunt sigura c-o sa-ti placa. Nu e romantic deloc, dar e foarte supranatural. Numai cu chestii paranormale.
Genul seriei: Dramă, Mister, Horror, Psihologic

Teme regăsite în serie: Şcoală

Vârsta recomandată: 12+

Data lansării: 9 Ianuarie 2012

Număr de episoade: 12

Episoade traduse: 12 (Serie completă)

Descriere:
Acum 26 de ani, într-o clasă din anul trei dintr-o şcoală generală, era un elev numit Misaki. Ca un elev onorabil, ce era bun şi la sporturi, fermecătorul băiat era popular printre colegii lui. Când el a murit din senin, colegii lui au decis să continue de parcă el era încă în viaţă până la absolvire.
Apoi, în primăvara anului 1998, un băiat numit Kouichi Sakakibara se transferă în acea clasă şi devine suspicios în legătură cu atmosfera înfricoşătoare din acea clasă. Mai ales că, acolo este o fată frumoasă, distantă numită Misaki Mei ce poartă un petic de ochi şi stă mereu singură desenând.

4 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Pe http://myanimelist.net/panel.php gasesti o lista imensa cu cam toate animeurile care exista de toate genurile posibile. Aici nu urmaresti anime, dar te poti informa. Animeurile sunt listate dupa cat de bune sunt conform utilizatorilor. Pentru urmarit anime, eu folosesc
http://www.animefreak.tv/
http://www.watchanimeon.com/
http://anilinkz.com/
(toate siteurile sunt in engleza)
Cateva anime pe care le-as recomanda eu sunt Code Geass, Kara no Kyoukai, filmele de le studio Ghibli, Redline, Toradora, Ghost in the Shell. Astea nu-s chiar asa cunoscute dar sunt bune.

| Amilik a răspuns:

Intra aici si alegeti tu categoria pe care o doresti
http://www.animeseason.com/anime-list/categories/

| ĐємσиiquєΑиgєl a răspuns:

Pai nu prea stiu ce fel de animeuri preferi dar eu as recomande sa te uiti la :

Kaichow Wa Maid-Sama, Special A, Lovely Complex -asta daca iti plac comediile romanitice

One piece, Naruto shippuden - daca iti plac aste cu actiune( mie porsonal imi place, are de toate:actiune, dragoste, drama..sunt scene in care efecitv plangi, razi cu lacrimi si scene in care stai cu sufletul la gura.

sau...
Shiki, Highschool of the dead, Kuroshitsuji Ichiban ushiro no daimaou- daca iti plac cu demoni sau zombi
. sper ca team putut ajutabig grin:*

| Saika a răspuns:

Fara vampiri si varcolaci zici :-? ...categorii sunt foarte multe...eu iti Recomand anime'urile Another (Este foarte misterios) Deadman Wonderland ( Palpitant si ador tema anime'ului, avand in vedere gaura rosie si tot ce s-a intamplat in acea inchisoare), Romeo X Juliet ( evident este un anime de dragoste, e foarte romantic dar finalul nu este prea placut), Nana ( un bun anime artistic avand in vedere muzica insa in acelasi timp are multa drama si dragoste, un anime de nota 10), Paradise Kiss (personajele seamana foarte mult cu cele din Nana si este tot un anime ce scoate in evidenta arta, drama si iubirea), Kaleido Star ( un anime artistic cu Trapezul in mare parte cu multa drama tristete si un vis mare ^^), Full metal panic ( un anime care cuprinde dragoste si in acelasi timp scene de lupta militar). Majoritatea le gasesti pe acest site http://www.deseneanime.ro/lista-anime-uri/ eu am urmarit aceste anime'uri, ti'am dat exemplu doar cateva si evident am exclus anime'urile cu vampiri, varcolaci, fantome, zombie etc. insa sunt si acel gen de anime'uri cu o anumita calitate ce merita vazute ^^, dar u alegi.