| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
M-am decis sa scriu o poveste si sa o public pe wattpad. Initial am vrut sa o public pe facebook, insa cred ca aici voi avea mai mult succes cu ea.

Imi puteti da cateva sfaturi legate de scrierea unei povesti, cum sa fie mai interesanta, sa capteze mai usor atentia si cum sa adune cati mai multi cititori?

Daca ati putea sa va uitati putin pe ea, si sa-mi dati o parere ar fi minunat. Multumesc frumos :*

Numele meu : BeyondMoon
Numele povestii: Minciuni nesfarsite

https://www.wattpad.com/216163206-minciuni-nesfarsite-pa rtea-1-inceputul

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cât de plictisitoooor.
Acelaşi tipic de poveste ca în desenele de pe Disney : muzică şi iubire.
Sincer, mie nu mi-a plăcut.

| LittleQween a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti apreciez parerea.
Ideea nu este despre muzica si iubire tipic Disney asa cum ai spus mai sus. Este despre o fata care imbraca mai multe personalitati si incepe sa se joace cu mintea tuturor. Totusi imi trebuia un inceput. Cum consideri tu ca ar fi trebuit sa inceapa ca sa-ti capteze atentia?

| anonim_4396 explică (pentru LittleQween):

Am început acum o carte, " Accidentul " de Mihail Sebastian, începutul părea promiţor,dar deja m-am plictisit de ea.
Aşa,ideea începutului fiind un accident.
Ştii,când vezi un accident de departe,ţi se pare rapid,dar când eşti implicat totul încetineşte. Fix aşa a descris cartea.
În Invitaţie la vals, autorul începe cu sfârşitul.

Ce vreau să spun e că mie îmi plac începuturile misterioase,din care nu înţelegi nimic şi vrei să citeşti cât mai mult ca să aflii ce se întâmplă.
Apoi,ca să-mi menţină atenţia şi pe parcurs ar trebui să aibă ceva aventură,evenimente cu mult suspans.
Dacă ai să citeşi Elevul Dima dintr-a şaptea sau Omul invizibil ai să observi cum fug oamenii ăştia dintr-un cadru-ntr-altul sau în Nuntă în cer,cât mister există acolo şi de senzaţia aia de calm,de confuzie.
Chiar şi Ion mi-a plăcut. Mi-a plăcut,în ciuda familiei Herdelea care,sincer, n-avea ce să caute acolo.
Uite, Ion începe cu o petrecere, apoi cu prezentarea personajelor.

Asta e doar părerea mea, cel puţin mie aşa îmi plac cărţile.