| Scc_Gabi_1996 a întrebat:

Spuneti si mie pe ce date se merge cu colindu si cu ce se merge va dau funda! plss am nevoie

Răspuns Câştigător
| oana1 a răspuns:

Bună, păi... se merge în seara de 23 cu "Bunăăăă dimineaţaaa la moş Ajun!", apoi în seara de 24 cu colindele specifice naşterii Domnului. După aia începe Pluguşorul şi se termină cu Sorcova pe 1 ianuarie

2 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Aici la mine, in Bihor, se merge doar pe 24 Decembrie si arata cam asa:
De dimineata pornesc copiii mai mici cu "Steaua", care merg cu o stea din lemn cu picior din casa in casa si canta diferite colinde, putin mai tarziu pornesc cei cu "3 Crai", de obicei mai mari(la astia le ies cei mai multi bani laughing ) ei sunt 3, sunt imbracati unul in Irod si doi in crai si fac un joc de roluri in fiecare casa si canta o colinda doua.
Apoi pe la 3-4 pornesc cei mai mari cu "Viflaimul". Acestia sunt in numar de 9 si sunt 3 crai, unul e Irod, 2 ciobani, unul preot si unul inger si unul soldat. Acestia fac si ei un joc de roluri dar mai complex, canta si spun colinde si e traditie ca popa(preotul) sa aiba mereu fata acoperita si cei la care merg trebuie sa ghiceasca cine e.

| Moryami a răspuns:

Cu colinda se merge in data de 24 decembrie. Se merge de obicei singur sau cu niste prieteni.