| FakeSmiley a întrebat:

Buna TPU.
Vreau sa ma angajez part-time (vineri, sambata si duminica).
Intrebarea mea este ( eu nu am carte de munca, nu am mai lucrat pana acum ) acolo imi poate face carte de munca? pe langa contractul de munca?
Si as vrea sa stiu care este diferenta dintre cele 2 happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cartea de munca nu mai exista de cativa ani buni. Era pur si simplu un caiet in care se scriau toate contractele de munca si salariile. Acum, aceste date sunt digitalizate integral. Asadar, nimeni, nicaieri nu mai face si nu mai are carte de munca.
Contractul de munca este un act in care se scriu conditiile de munca (programul, salariul, locul de munca, functia, ocupatia, etc) si care este semnat de angajat si un reprezentant al angajatorului. este ca orice contract, tu oferi niste servicii (munca) si ei te platesc.

| FakeSmiley explică (pentru Brigaela):

Adica contractul acesta de munca, se trece obligatoriu in acel format electronic?

| Brigaela a răspuns (pentru FakeSmiley):

Da. Cred ca se mai intampla sa existe patroni hoti care nu fac asta, dar tu cere, dupa o saptamana, numarul de inregistrare din REVISAL

| FakeSmiley explică (pentru Brigaela):

Am inteles. Va multumesc pentru ajutor

| katy a răspuns:

Nu se mai face carte de munca.acum se face doar contract.

| mihai69 a răspuns:

Nu se mai fac de mult cărți de muncă. Doar se înregistrează contractul de muncă la ITM (se ocupă firma de asta, e obligația lor). Fostele cărți de muncă sunt acum păstrate la ITM în format electronic, în registrul general de evidenta a salariaților – REVISAL.