| ViorelViorel1999 a întrebat:

Buna, voi posta aici ca este singurul lucru care îmi poate aduce un pic de alinare și poate cineva o sa ma facă sa ma simt mai bine cu câteva vorbe, nu reusesc sa fac nimic bine ma simt trist, neputincios, inutil, nu reușesc sa fac nimic cum trebuie și simt ca trece timpul pe lângă mine și nu pot face nimic cu viata mea oricât as încerca prin ceea ce fac nu pot sa produc nici măcar câțiva lei amărâți și as vrea sa învăț și mai mult, dar dacă este în zadar ce rost are? De ce nu pot sa fiu și eu fericit? De ce nu ma pot și distra și eu din cauza lipsei banilor? De ce îmi doresc ceea ce au alții si eu poate nu pot avea niciodată? De ce am unele dorințe pe care nu mi îndeplini? Sunt obosit, fizic, psihic, epuizat, si sunt nefericit. Vad tot timpul prin clipuri, pe rețele de socializare, oamenii se distrează se simt bine au prietene, fete, femei, eu nu am acestea și nu mai vreau sa mai tânjesc după ce au alții de fapt as vrea sa nu mai îmi doresc nimic.

Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

Omule, găsește-ți motivația. Nu poate fi imposibil sa faci bani. Te duci la interviuri in Ianuarie, te angajezi (sa ai grija sa aplici doar la joburi care te pasionează)! Și fa-ți prieteni! E important sa ai cu cine schimba o vorba. Dacă te ajuta, scrie-mi in privat și îți dau contul meu de Fb. ca sa vorbim. Ca sa fii motivat îți propun sa ii ajuți pe alții de pe aici de pe tpu.ro și o sa te simți util. Altceva, ca sa fii motivat, îți sugerez sa ii motivezi pe alții, sa le dai încredere. Chiar dacă nici tu nu esti motivat crede-ma ca e ușor sa-l ajuti pe altul care are aceeași problema, o sa-ți vina și ți-e idei bune pe măsura ce ii ajuți pe alții. Exista expresia: think outside of the box, ei bine, pentru cel care e intr-o problema, soluția nu e așa ușor de văzut ca pentru unul care privește din afara. Ajuta-i pe cei ca tine și o sa depășești și tu problema. E o lege universala!

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Lasa gandurile astea, ia o pauza de la ele macar pana la final de an, apoi incepi anul in forta si totul va fi bine. garantez! Sarbatori fericite ^^!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Încearcă să nu te mai compari cu nimeni, cei care arată, în general, ce viața au ei pe social media, de obicei sunt mizerabili în interior. Oamenii care chiar au bani și sunt fericiți, nici nu au timp să tânjească după validare de felul asta că-s prea ocupați să trăiască. Aparențele înșală.

Puneți în minte că 2022 e anul tău, e anul în care o calificare, o meserie care se caută, care e utilă și în timp o sa vină banii.

@Vexx, ești culmea, omul zice că nu are bani și tu îl trimiți în călătorii și să se apuce de hobby-uri care necesită investiție laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu m-am luat de tine, m-am luat de ce ai zis laughing și o ziceam și dacă erai alt user, calmeaza-te.

| nicu991 a răspuns:

Sfat personal, mai da-le dracu de rețele sociale. Nu mai urmări pe alții/ altele ce și pe unde se lăfăie/mănâncă/bea.