| Giulia2006 a întrebat:

Vreau ca piatra mea sa fie o piatra norocoasa si nu stiu cum sa fac sa fie norocoasa. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Giulia, tu cred eu, esti un copil de 10 ani. Faptul ca ai intrat aici pe TPU poate fi putin derutant, chiar periculos pentru tine pentru ca sunt tot felul de oameni nu toti de cea mai buna calitate. Ok, hai s-o lamurim cu piatra norocoasa. Superstitii au oamenii de cand lumea si din toate categoriile si varstele. Ei isi aleg anumite obiecte de orice fel care se numesc -amulete- ( obiecte care poarta noroc sau ii apara de primejdii ). Nu cred ca exista un studiu care sa confirme ca ar fi adevarat. Nu e nimic rau in definitiv si la urma urmei sa crezi ca o piatra te poate ajuta daca iti creeaza confort fizic in anumite situatii -examene, zile mai speciale etc. Se stie ca daca esti mai relaxat cu gandul ca te ajuta amuleta ( in cazul tau o piatra ) vei avea rezultate mai bune in ceea ce faci. Daca ai o relatie buna cu amulteta aceasta iti poate creste increderea in tine si te simti mai puternic. Gandurile pozitive sunt mai bune decat cele de frica, stres etc. Sa zicem ca e ceva de gen placebo ( vezi google ). Unul din cei mai mari boxeri ai lumii ( Cassius Clay ) avea ca amuleta o coada de iepure si inainte de meciuri o pupa si se freca cu ea pe frunte, pe corp, etc.
https://atelierezoetno.wordpress.com/......ctioneaza/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu merge sa pun link. Vezi ca ai pe google mai multe despre Amulete si Talismane.

22 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da-ti in cap cu ea si o sa fie

| Mayhem666 a răspuns:

Nu exista obiecte norocoase. Poti doar sa pretinzi ca e norocoasa piatra ta. Si eu cand eram mic adunam diverse pietre si spuneam ca sunt norocoase, si ajunsesem sa am o colectie frumusica de peste 300 de pietre laughing

| untu a răspuns:

Imi pare rau ca drept sa va spun ca nu exista o piatra norocoasa, nu are cum sa fie! Este o superstitie! Dvs. trebuie sa fiti optimista si sa va ganditi pozitiv si o sa va mearga bine! Sa aveti credinta in bunul Dumnezeu!

| Clorox a răspuns (pentru untu):

'Bunul dumnezeu'? Serios? Cu ce naiba este el bun? laughing
Pare ca este cel mai mare homofob, rasist, rau, egoist, etc...
Dar beah, cui ii pasa ceea ce spun? Vorbesc degeaba de 2 luni...

| untu a răspuns (pentru Clorox):

Imi pare rau ca trebuie sa va spun ca nu este adevarat! Dumnezeu ne iubeste pe toti in mod egal, mai ales toata omenirea pentru ca noi suntem fii LUi si toti suntem oameni si suntem egali!

| Clorox a răspuns (pentru untu):

Serios? Unde a fost acum doi ani cand am avut cea mai mare nevoie de el? Sau cand am trecut prin cele mai cumplite momente? Nu a fost, a fost ocupat sa... Who the fu ck knows?

| AFR81 a răspuns (pentru Clorox):

De ce trebuie sa intram in discutii inutile cu cineva care nu impartaseste aceeasi conceptie ca si noi? Care e rostul? Fiecare e liber sa creada in ceea ce doreste. Prin raspunsul lui nu a adus ofense nimanui.

| untu a răspuns (pentru Clorox):

Era langa dvs. tot timpul! Dumnezeul nu paraseste niciodata fiecare om, asteapta sa fie rugat prin rugaciune si sa spui dorinta dvs. acasa si la Biserica! Omul cand traieste trebuie sa infrunteraul si bine, bucuriile si necazurile, omul trebuie sa invete din fiecare clipa in care traieste, fie cu bune, fie cu rele!

| Clorox a răspuns (pentru AFR81):

Stiu ca nu a adus dar m-a enervat ca-l pupa in fund pe 'dumnezeu' si zice ca-i bun si milostiv si toate balivernele astea...
In fine, Who the fu ck cares?

| Clorox a răspuns (pentru untu):

Topic incheiat, nu are rost sa-mi mai bat capul cu oameni de genul! happy
O seara placuta va doresc happy

| AFR81 a răspuns (pentru Clorox):

Chiar daca nu sunt nici pe departe ateu, nu sunt de acord cu acest gen de oameni, cu acesti crestini fanatici. Nu sunt de acord cu ei, nu-mi place gandirea lor, insa nu incerc nici sa-i blamez sau sa incerc sa le schimb crezul. Pur si simplu, fiecare e liber sa-si aleaga singur calea.

| Clorox a răspuns (pentru AFR81):

Stiu ce zici, nici eu nu sunt ateu, din contra, dar nu ii mai suport pe oamenii astia, eu ce trebuie sa fac?! Sa strig in gura mare HAIL SATAN sau ce? laughing

| AFR81 a răspuns (pentru Clorox):

Alege cea mai simpla si mai la indemana metoda: ignora-i happy

| Clorox a răspuns (pentru AFR81):

Asa am sa fac laughing

| romrem a răspuns (pentru Clorox):

Bun.Sa zicem ca Dumnezeu este "mare homofob, rasist, rau, egoist etc.Ce dovezi ai? Si eu as putea sa zic el este x si ca ea este y.Tu trebuie sa crezi in El si in puterea Lui.Numai asa o sa o scoti la capat.Si toate lucrurile rele care se intampla sunt din cauza lucrurilor facute de oamenii rai.Pana nu demult diavolul si demonii lui erau considerati lucruri rele iar acum oamenii incearcasa ii puna intr-o lumina cat mai pozitiva.De exemlu noul serial "Lucifer" vrea sa faca sa para ca demonii sunt cool si mai stiu eu ce.

| Clorox a răspuns (pentru romrem):

Domnule, credeti-ma ca nu vorbesc sa ma aflu in treaba, stiu ce zic, chiar in biblie scrie ca homosexualii sa fie omorati, de asemenea tot el a omorat 2 milioane de oameni fata de Lucifer care a omorat doar 12, fiind pus de insusi dumnezeu! Acum sa vorbim de serial:
L-am vazut, nu cred ca sunt cool daca ma inchin lui Lucifer sau baliverne de genul, am fost satanist de pana sa-l vad, in fine, nu conteaza ce sunt sau ce am fost, aici nu vorbim de mine vorbim despre ce am scris mai sus!
Pana la urma Lucifer chiar nu-i rau, de unde aveti dumneavoastra dovezi ca este rau?
Si cine a avut cea mai mare nevoie de dragoste cand a fost alungat? Cine a fost alungat pe nedrept doar ca si-a spus si aplicat parerea fara voia lui dumnezeu, cine a fost judecat de cand s-a facut chestia asta doar pentru ca nu a vrut sa fie comandat si si-a luat 'soarta-n maini'? Lucifer, normal! Si tot raul care s-a intamplat a fost dat pe el, personal mi se pare prea aspru judecat...Dar cui ii pasa?!

| untu a răspuns:

Va sugerez sa luati o cruciulita din lemn sfintit de la Ierusalim! Va garantez ca o sa va mearga bine! Fie ca Hristos sa va fie cu dvs! O zi buna!

| justanotheruser99 a răspuns:

Stiu ceva descantece, dar am jurat sa nu le mai folosesc laughing Glumesc. Nu exista obiecte norocoase. Norocul ti-l faci tu, nu o piatra (in cazul tau).

| untu a răspuns (pentru justanotheruser99):

Nu exista nici noroc!

| Juviia a răspuns:

Arunc-o in canal sa vezi daca se mai intoarce.