| wizopo2 a întrebat:

Ce este monologul confesiv (o definite)? Si prin ce se exprima?

Răspuns Câştigător
| ÐÿÅ a răspuns:

Monologul de tip confesiv(la persoana I) sau adresat (persoana a II-a),sunt prezente marcile eului liric(proiectia autorului in text):emfatizarea (exprimarea excesiva a persoanei I,de ex prin insotirea vb de pronumele subiect,cu rol de a intari prezenta eului liric),deicticele(adv/pronume demonstrative ce nu trimit la un referat concret:aici,acolo,ieri,azi, acela, celalalt), persoana I la pronume si verbe, exclamatiile/interogatiile retorice.Marcile ale eului liric-pronume /adj pronominale posesive(meu, mea)/vb. la pers. I (monolog confesiv) sau pers. II (monolog adresat), interogatii si exclamatii retorice big grin