| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
| andi a răspuns:

Lacramioara...nume frumos la rostit, nume si de floare...winking

| crookedsight a răspuns:

Nu ştiu, dar cel mai urât mi se pare Gudrun happy

| J7anine a răspuns:

Ba Ursula e mai urat ca Gudrun. happy Cel mai frumos e Elena, numele bunicii.

| DenissaDeea a răspuns:

Nu stiu care este cel mai frumos nume. Dar numele acestea imi plac mie personal:Andreia-Miruna.

| anita_2588 a răspuns:

Pentru mine cel mai frumos nume este Livia, prima data l-am auzit in filmul "Portul miracolelor", iar cind a aparut sora mea pe lume am numit-o asa.

regis
| regis a răspuns:

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Paduka Seri Baginda Sultan Haji Hassanal Bolkiah Al-Mu’izzaddin Waddaulah ibni Almarhum Sultan Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien.
Ce poate fi mai frumos decat o intreaga "culegere" de nume? In plus insiruirea de mai sus nu este altceva decat numele complet al renumitului seic din Brunei, unul dintre cei mai bogati oameni din lume.

eileen
| eileen a răspuns:

Cel mai frumos nume mi se pare Matia (nume de baiat), are ceva in rostirea lui, e pretentios dar finut in acelasi timp. Abia astept sa am un baiat sa ii dau numele astawinking

lolita
| lolita a răspuns:

Sarah jesscia, asa se va numi fatita mea. si de baiat mathew.
de ce? pai imi place cum suna. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catalin si Catalina, din Luceafaru de Eminescu.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Datorita faptului ca ma aflu intr-un moment de narcisism voi spune Monica laughing

| MisterKat a răspuns:

Eu sunt mai narcisist si am sa spun ca cel mai fain nume pentru baieti e Daniel. Pentru o fata cel mai fain nume e Loredana. Ar mai merge si Geanina, Lidia, Edyta, Elena, Nicoleta, Paula happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bianca sau Arianna...nu stiu de ce dar imi plac la nebuniebig grin

| Lory_2572 a răspuns:

Mie imi plac :Alex sau Cristian pentru baiat si Alessandra pentru fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place tare mult Mario pentru baieti, iar nume de fata...Maia.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cred ca numele Daria imi place foarte mult.happy

| kh1ss a răspuns:

Khaya... pentru ca e frumos tongue

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Fara nicio indoiala as spune ANA. Mi se pare ca e cel mai frumos nume.Atat de simplu si scurt, dar in acelasi timp si extrem de frumos. Pur si simplu ador numele asta.

| Annitu a răspuns:

Ana-de fata (Ca e al meu)

si Iulian -de baiat...(ca-mi place)love struck

| ines a răspuns:

De fata Sara Ines si baiat Eduard Samuel

| 17girl a răspuns:

Cassandra happy Cassy happy parerea meathinking acum fiecare cu ale lui big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nume de vaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alin

| kikinoname a răspuns:

Cele mai urate nume mi se par la fata(paula)la baiat costellaughingnu stiu asa zic la fata cel mai frumos laura(asa au zis mai multi)si la baiat ...Andrei(nu e cam de la tara)happyaa...nu ma prea pricep Cristilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ELENA:X e cel mai frumos nume de fata alaturi de Maria[pe locul 2:-P] pentru ca ambele sunt nume foarte vechi purtate de Sfinti:X si au o semnificatie foarte frumoasa (ELENA-"raza de soare"...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ca e paula cel mai frumos nume si ramona si ioto de baiat e ultimul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cel mai frumos nume din lume este paula, ramona, de baiat ioto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cel mai frumos nume este paula, ramona si de baiat ioto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este numele Violeta, deoarece acest nume provine de la floricică și acest nume este foarte norocos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos este jasmin, antonia, sandra pe primul loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca numele Adriana este cel mai frumos pentru fata, ca semnifica marea Adriatica! este un nume italian.este o persoana foarte inteleapta, inteligenta, blinda, mindra. Iar nume de baiat cristi.Este urmasul lui Christos.)