| stelinela a întrebat:

Care este cel mai frumos nume, de ce?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Camelia, fiindca e numele meu happy-glumesc
"camelia", in viata sociala, reprezinta "femeia"-fiinta pura, fara cusururi, marinimoasa, educata, plina de bun simt, etc...prin sec XIX, unei doamne i se atribuia pseudonimul de "camelie".adica daca in ziua de azi, atunci cand spui "taratura" te refeti la femeia, asa era si pe atunci, bineinteles "taratura si camelie" avand sensurile extrem de diferite. taratura=fiinta imorala, camelie=fiinta morala
Pe atunci "camelia"-femeia era respectata.
si de ce camelia si nu...crizantema?! ...pai dupa cum putina lume stie, camelia este o floare, de culoare alba...albul fiind culoarea puritatii-automat si floarea "camelia" a preluat "functiile" acestei culori, asemanate femeii.
sper ca-ai inteles, ceea ce am vrut sa spunhappy

218 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cel mai frumos nume din lume este paula, ramona, de baiat ioto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cel mai frumos nume este paula, ramona si de baiat ioto

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este numele Violeta, deoarece acest nume provine de la floricică și acest nume este foarte norocos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos este jasmin, antonia, sandra pe primul loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca numele Adriana este cel mai frumos pentru fata, ca semnifica marea Adriatica! este un nume italian.este o persoana foarte inteleapta, inteligenta, blinda, mindra. Iar nume de baiat cristi.Este urmasul lui Christos.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LARISA SI RAZVAN sunt cele mai frumoase nume dupa parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Privet de la liviu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dan... e un nume genial pur si simplu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mumos nume de fata esti parerea mea ii Cornelia si de baiat ii Cristi:-P
pusy Monica pe voikiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca Antonia sau Medeea mie sincer imi plac aman2 la fel de mult... parerea cuiva?winking...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra Marina pentru ca e numele meu si numele meu mi se pare suerb! Am glumit toate numele sunt superbe!happyhappyhappyhappybig grinbig grinbig grinwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este sandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai frumos nume este sandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este sandra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde, de exemplu mie imi place numele meu Mihaela dar imi mai place si alte nume ca de exemplu Corina, Izabela sau Emma sunt nume propri la fel de frumuase. Tuate numele au frumusetea lor tu trebuie decaty sa alegi nimic mai mult.Cauta in adancul tau si o sa vezi ce nume te atrage cel mai mult.Nu mai intreba pe alti alege tu singura, alti pot sa zic a ca lor le place uu nume si puate ti nu ti-o placea incearca sa cauti in adancul tau si o sal gasesti.SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume e Andreea-Diana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place gruia pentru baiat, si tot gruia pentru fata. deh, fiecare cu gusturile lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nadea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Irina fiindca deja te gandesti la o fata dulce si simpatica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos nume de fata este Loredana urmat de Diandra si Roxana. Iar de baiat Cred ca cel mai frumos este Ciprian si Cristia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos e ilinca si cristina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este Daniela!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este Daniela, deoarece e numele meu, si ii place prietenului meu Victor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume de baiat mi se pare cristian sau ciprian si de fata mi se pare a fi un nume frumos loredana urmat de diandra si roxana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adriana, pentru ca este un nume pe care nu foarte multe persoane il au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume sunt Ariana Valeria si Gloriana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos nume este LIVIU(de baiat) de fata nu ma intereseaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lavinia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela