Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2985821intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Aug
SATI 232.597AFISARI
105.402VIZITE
93.932V. UNICI

Care este diferenta dintre epitet si metafora? Imi puteti da exemple? Dau funda, mersi.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Epitetul arata o insusire care nu exista, dar care infrumuseteaza ft tare : ex: fum rosu, padure intundecata [sau exista dar arata frumusetea ei]
    metafora : este ca si o comparatie din care lipseste primul termen.
    ex:album parului.

Sursa: http://www.TPU.ro/adolescenti/buna-d-cine-imi-explica-si-mie-diferenta-intre-epitet-si-metafora-d-si-imi-puteti-spune-cum-e-cu-ritmul-si-rima-ritm/
  • a răspuns:
    Metafora este figura de stil ce sta la baza celorlaltor figuri de stil pe cand epitet este o insusire.
    Exemple Metafora:
    Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă,
    Prin care trece albă regina nopții moartă.
    Exemple epitet:
    Copil cuminte,
    Pajiste placuta,
    Luna noua, etc.
    Bafta!
  • a răspuns:
    Mama,asta e intrebare de clasa a 6-a si astia zic prostii, metafora este o comparatie (se pun fata in fata 2 termeni pe baza unei asemanari) iar epitetul e o insusire fantastica. Exemple nu stiu da gasesti tu. Funda va rog:X
  • a răspuns:
    Metafora inlocuieste un element al relitatii cu unul imaginar de ex : craiasa noptii, adica luna. sau infinitul albastru: marea etc, iar epitetul e o insusire mai deosebita de ex : luna argintie ( epitet cromatic- exprima culori), glasul bland al apei ( epitet personificator) padurea de argint ( epitet metaforic- adica padurea cu frunze argintii)
  • a răspuns:
    Epitetul este o insusire atribuite unui obict pentru a-l face sa iasa in evidenta
    ex: rochie sangerie(suna mai stilistic decat rochie rosie)
    ... iar metafora este un preocedeu artistic prin care in locul unei formule banale se va scrie o formula mai speciala
    ex: regina noptii=luna (ca sa iti fie mai usor poti sa te gandesti la metafora ca la o comparatie: luna ca o regina a noptii; in care scoti obiectul comparat)