Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2776961intrebari
Ultimele intrebari
Kurtmann
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
18 Oct
SATI 299.259AFISARI
150.077VIZITE
131.730V. UNICI
21 Martie 2012
sckymosul17 intreaba:

Care este diferenta dintre epitet si metafora? Imi puteti da exemple? Dau funda, mersi.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 21 Martie 2012 07:46
    MrAngelus a răspuns:
    Epitetul arata o insusire care nu exista, dar care infrumuseteaza ft tare : ex: fum rosu, padure intundecata [sau exista dar arata frumusetea ei]
    metafora : este ca si o comparatie din care lipseste primul termen.
    ex:album parului.

Sursa: http://www.TPU.ro/adolescenti/buna-d-cine-imi-explica-si-mie-diferenta-intre-epitet-si-metafora-d-si-imi-puteti-spune-cum-e-cu-ritmul-si-rima-ritm/
  • 21 Martie 2012 07:42
    vali1985 a răspuns:
    Metafora este figura de stil ce sta la baza celorlaltor figuri de stil pe cand epitet este o insusire.
    Exemple Metafora:
    Părea că printre nouri s-a fost deschis o poartă,
    Prin care trece albă regina nopții moartă.
    Exemple epitet:
    Copil cuminte,
    Pajiste placuta,
    Luna noua, etc.
    Bafta!
  • 21 Martie 2012 08:44
    Mihaiiiiiiiiiiiiii a răspuns:
    Mama,asta e intrebare de clasa a 6-a si astia zic prostii, metafora este o comparatie (se pun fata in fata 2 termeni pe baza unei asemanari) iar epitetul e o insusire fantastica. Exemple nu stiu da gasesti tu. Funda va rog:X
  • 21 Martie 2012 09:37
    D3MoniTza a răspuns:
    Metafora inlocuieste un element al relitatii cu unul imaginar de ex : craiasa noptii, adica luna. sau infinitul albastru: marea etc, iar epitetul e o insusire mai deosebita de ex : luna argintie ( epitet cromatic- exprima culori), glasul bland al apei ( epitet personificator) padurea de argint ( epitet metaforic- adica padurea cu frunze argintii)
  • 21 Martie 2012 08:10
    AngelOfNight a răspuns:
    Epitetul este o insusire atribuite unui obict pentru a-l face sa iasa in evidenta
    ex: rochie sangerie(suna mai stilistic decat rochie rosie)
    ... iar metafora este un preocedeu artistic prin care in locul unei formule banale se va scrie o formula mai speciala
    ex: regina noptii=luna (ca sa iti fie mai usor poti sa te gandesti la metafora ca la o comparatie: luna ca o regina a noptii; in care scoti obiectul comparat)