| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp traieste o furnica? dau fundita la raspunsul cel mai serios si corect!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Furnicile traiesc intre 1 si 5 ani. Stiu ca furnicile traiesc cat traieste si regina lor, cand aceasta moare, acestea asteapta sa moara si ele.

201 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Furnicile din cate stiu eu traiesc intre 1-4sau 5 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O zi traieste furnica ca am vaz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

10-12

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regina pina la 30 de ani

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana le torni benzina pe musuroi si le dai foc

| alexanru11 a răspuns:

Furnicile sunt insecte sociale care trăiesc în colonii (mușuroaie) de până la mai multe milioane de indivizi, având o organizare a coloniilor foarte avansată pentru lumea animalelor. Fac parte din familia Formicidae, care, împreună cu familiile înrudite ale viespilor și albinelor, aparțin ordinului Hymenoptera. Indivizii se împart în femele subfertile sau uneori sterile (lucrătoare), masculi fertili (trântori) și femele fertile (denumite mătci sau regine).
Până în prezent au fost descrise peste 2500 specii din totalul estimat de 22 000 de specii[1][2]. Acestea sunt ușor de identificat după antenele lor îndoite (sub forma de cot) și după talia subțire. Coloniile sunt uneori descrise ca superorganisme deoarece furnicile par să funcționeze ca o entitate unitară, ele lucrând împreună pentru a menține colonia [3]. Furnicile prosperă în cele mai multe tipuri de ecosisteme, și pot forma circa15 – 25% din biomasa animalelor terestre[4]

| Minzy a răspuns:

1-5 ani...stiu ca furnicile traiesc cat traieste si regina lor, cand aceasta moare, acestea asteapta sa moara si ele. sper sa mi se dea si mie o fundita

| Minzy a răspuns:

1-5 ani...stiu ca furnicile traiesc cat traieste si regina lor, cand aceasta moare, acestea asteapta sa moara si ele. sper sa mi se dea si mie o fundita

| Andreea11111999 a răspuns:

Durata de viață a furnicilor adulte este foarte variabilă. Reginele multor specii pot trăi un deceniu sau mai mult. Reginele trăiesc, de obicei, mai mult decât lucrătoarele. De exemplu, regina furnicii de foc trăiește aproape 7 ani, iar lucrătoarele ei trăiesc între 50-150 zile. Lucrătoarele mari trăiesc, de obicei, mai mult decât lucrătoarele mici. La multe specii care trăiesc în regiunile temperate, lucrătoarele trăiesc unul sau doi ani. Masculii mor, de regulă, la puțin timp după împerechere, în maximum câteva săptămâni.

Alte răspunsuri
| darius_9552 a răspuns:

Furnica traieste 3-4 luni.

| Mort_Yo_Yo_1989 a răspuns:

Crad ca inte 1-5 ani

| Valentin_Valy_1991 a răspuns:

Furnicile traiesc intre 1 si 5 ani pana cand regina lor moare

Alte răspunsuri
| alice_5700 a răspuns:

O furnica poate sa traiasca pana la 2 ani deoarece regina traieste doar 2 ani, iar ele dupa ce moare regina mai traiesc 3-4 zile si mor sau isi parasesc musuroiul lasand in urma lor o substanta chimica pentru a stii sa se intoarca inapoi.

| Alexa_Gina_1979 a răspuns:

O furnica normala traeste 1-5 ani si reginele traiesc maim 9 ani

| elyas a răspuns:

Depinde de noroc daca are bafta sa isi traiasca toata viata.

| serrgiu a răspuns:

30-50 zile