| Ana00005 a întrebat:

Cati dintre voi (doar ca sa vad cati suntem) isi doresc sa devina ceva in viata,dar sunt constienti ca nu se poate. ex: sa vrei sa fii dj,dar nu ai ureche muzicala,sa vrei sa fii desenator,dar sa nu desenezi/pictezi deloc bine,sa vrei sa fi sportiv de performanta dar nu poti ca ai o anumita boala, etc...

Răspuns Câştigător
| AaaaaAalexx a răspuns:

Crede-ma ca deseori uit ce am mancat la micul dejun, dar asta nu m-a oprit laughing Daca iti place editatul, atunci fotografia e pentru tine. Dintr-un simplu portret poti face ceva extraordinar. Apoi, daca tu chiar vrei sa fii DJ, trebuie doar sa incerci. Nu exista nu pot, doar nu vreau! Daca chiar vrei sa ajungi DJ, du-te intr-un club, asteapta ca lumea sa se imbete putin daca ti-e rusine/frica si apoi roaga pe cineva sa te invete. In club, cand vrei sa te distrezi, orice suna bine, mai ales un mix facut de o fata happy
Trebuie doar sa nu te descurajezi cand vrei ceva cu adevarat. Incearca, incearca si incearca!

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa ajung creator de animeuri si stii ca o sa reusesc. Am tone de idei si desene.

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Am vrut si eu asta.Pentru asta m-am apucat de invatat japoneza, inca o invat, dar spre deosebire de tine nu am nici idei si nu sunt prea buna la desen. Daca vrei animeuri de calitate, ei sunt profesionisti (poti compara desenele japoneze cu americane ca exemplu).In caz ca vrei in japonia: m-am interesat demult.Nu e cum crezi intocmai. Poti face ideile (placi de poveste) sau sa scrii un scenariu.Pentru asta trebuie sa stii japoneza,sa iei un atestat cum ca cunosti limba,sa faci rost de visa si sa speri ca asta o vor trece ca meserie.Cei mai multi incep cu manga, benzi desenate japoneze, daca e buna, se vor oferii studiourile sa faca un anime, dar de forte putine ori respecta adevaratul scenariu.Nu am auzit de un creator de manga sau anime nejaponez, dar pe mine m-a descurajat celalt fapt. Apropo, cetatenia japoneza o obtii (iti trebuie ca sa poti ramaane) doar daca te primesc la munca si e limitata (cat muncesti) sau daca te casatoresti acolo, eventul ai si copii si atunci ai cetatenie japoneza.stiu pe cineva care s-a dus in japonia, s-a casatorit, a facut doi copii japonezi, a doua avrea niste probleme de sanatate si a trebuit sa se mute in alta parte a japoniei pentru ca nu suporta frigul.Au divortat si ea s-a recasatorit cu un nejaponez acolo, a facut un copil cu el si pe faptul ca copii japonezi au ramas la ea, nimeni nu munceste si traiesc doar pe alocatia copiilor, care le ajunge sa traaiasca foarte bine. Sper sa reusesti, eu nu cred ca voi reusi cu nimic vreodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Niciodată sa nu renunti la visul tău. Eu îmi propun asta, si chiar daca este cam greu, după descrierea ta, voi dobora orice obstacol pentru a-mi atinge scopul. Nu renunta.

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc, dar cand esti inconjurat de oameni ca si mine, care nu fac decat sa te descurajeze e greu sa mai crezi in tine.Am o intreaga poveste.Am inceput de cand eram mica, imi doream sa devi cantareata, dar dupa ani am mai realizat ca asta nu se vva intampla niciodata.Am incercat actorie,dublator de voce, bucatar, sport (am vrut sa fiu ssportiva de performanta dar am ceva care nu ma lasa sa fac sport), makee-up, pictura mi-a placut daar sunt aproape ceaa mai groaznica din clasa mea.Si multe... apoi, am descopirit si eu animele si manga.Era noapte,ma plictiseam si ma uitam la televizor,din greseala am dat pe un post si am vazut un anime pe care il stiam de mica (dar atunci nu s-au dat decat cateva episoade),nu era dublat,am inceput sa ma uit,imi placea poveste, apoi desenele si limba.M-am interesat si am descoperit manga, o citeam saptamanal (ca asa apare) si am ajuns sa vreau si eu sa fac asta.M-am apucat saa invat limba, desenam, dar nu eram prea buna la desen si nu aveam nicioidee.Am crezut ca eraam preferata profului de desen,ca imi spunea ca sunt buna si ca pot sa ajung la un liceu de desen,dar apoi am vazut ca spunea asta tuturor (chiar si celor care nu desenau sau la bataaie de joc).Eu eram cam singura din cei care desenau (ca la ceilati le dadea voie sa invete in clasa,sa asculte muzica...) si careia nu ii cerea sa pastreze el desenele. Apoi m-am uitat,ceilalti stiau sa picteze,sa sculpteze,faceu in creion,pix,carioca,stilou, pensula si mai stiu eu ce.Le dadea si sfaturi, cum sa faca efectele, apoi la final de ora le cerea doaar lor desenela sa le pastreze ssi la fiecare clasa facea la fel, iar la final sccotea desenele si le expunea ca model sau sa arete cine e bun. Dupa incercari nu stiam ce sa mai fac.Am incercat sa scriu scenarii, sau macr poezii si cantece, daar nu eram buna.Nu voiam sa renunt. Apoi,stateam pe net,pe youtobe si am ascultat remixul unui dj.Mi-a placut atat de mult incat tot ascultam si ascultam,dar la un moment dat am vrut sa le creez la cat de mult imi placeau,api vestea, nu am ureche muzicala! Tot ce faceam suna ca naiba. (aiurea, dar eu voiam chiar sa ajung printe cei mai buni dj din lume). Intai puneam desenul pe primul plan, zicam ca dj ca hobby, dar desenam si tot nu erau bine.Chestia cu desenul am incercat peste un an ca sa vad ca nu imi iese. Apoi nu voiam sa ma las de japoneza, asa ca am hotarat sa fiu dj i japonia, dar ti-am zis.Am mixat, un timp nu am mai desenat, apoi am relut putin cu desenul sa vad cum merge si era si mai rau.Dar, atunci nu stiam ca doar o pagina de manga iti trebuie cel putin 2 ore.Majoritatea desenelor pe care le inceoeam nu le terminam pentru ca nu ieseau. Apoi ca dj era perfect,aparate sofisticate si complexe pe care le menevram eu,concerte (intotdeauna am vrut sa fiu vedeta),ca desenator manga sau anime nu te cunoaste nimeni decat ca nume,am cautat dupa nume si doar rezultate scrise sau desenelelor, poza unui creator manga rar o gasestii, dar nu era asta problema, ci ca nu imi ieseau desenele bine si nici nu aveam idei. Speram sa fiu un dj cunoscut dar fara unreche muzicala, nu poti fi nicimacar unul normal.Nu am reusit cu chitare,pianul,tobele,flautul,etc. Si toata lumea care a auzit ca vreau sa ajung dj a ras de mine (chiar am postat pe niste site-uri anonime niste remixuri de la mine si toti au spus ca sunt oribile).Si uite,ca uneori chiar daca nu renunti,ai nevoie de noroc ca sa faci ceva. Daca aveam norocul sa am ureche muzicala ce bine era,dar.
Sper sa reusesti macar tu, te sustin, daca ai nevoi de vreun sfat legat de japonia, cum intri ce trei sa faci, m-am interesat mult si iti pot spune.Pentru mine nu vad speranta.Succes macar tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Iti multumesc mult pentru ca mă susti, dar vreau sa te sustin si eu pe tine. Ce vârsta ai? Sunt sigur ca ai timp sa-ti gasesti talentul. Nu vreau sa renunti la ceea ce iti place. Fiecare are un scop in viată. E imposibil sa nu-ti iasă nimic. Încearcă sa faci cursuri de desen, daca tot te-ai apucat de manga. Eu tot te sustin. Si daca iti gasesti talentul, anunta-mă. Sunt sigur ca o sa-l gasesti. Am încredere in tine.

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

15,iar peste cateva luni fac 16.Iti multumesc foarte mult! big grin
Si eu te sustin!

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca insfarsit am gasit pe cineva care sa ma sustina! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Vezi, nu s-a terminat viata... Si eu am 16. Avem timp sa ne punem in practica planurile de viitor. happy

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Si cand cred ca e mai bine, ghinionul loveste iarasi.Am vrut sa ma apuc de cursuri,de desen si dj, iar mai devreme am primit un mail cum ca daca vreau sa intru la cursurile de dj va trebui sa dau o evaluare ca sa vada daca am aptitudinile necesare (pe care nu le am de la teste anterioare), deci, in concluzie, nici nu apuc sa mai pot sa fac ceva ca se naruie tot din prima...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

După ce o sa termini liceul, sigur o sa trebuiască sa dai la o facultate. Daca ceea ce faci la facultate, iti place, astfel o sa ai experienta, si o sa gasesti ceva. Încă mai refuz sa cred ca nu ai nicio speranta. O sa gasesti ceva. happy

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt inca la liceu, trebuie sa termin anul asta inainte, parintii m-au dat la scola putin mai tarziu.Liceul tau ce profil are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Liceul are mai multe, dar eu am ales filologia, ca scap de mate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa fiu star rock, dar momentan nu stiu sa cant foarte bine la chitara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica nu se poate? De ce nu? Si eu am un vis maret si nu voi renunta NICIODATA.Iti recomand sa faci la fel.Si ignora-i pe cei care iti spun ca e imposibil pentru ca nu e.

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa renunt.Dar cum ar putea sa imi iasa daca nici macar nu pot sa fac un curs ca nu ma primesc pentru ca nu am aptitudinile necesare (si cu si fara plata)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Atunci trebuie sa muncesti pentru ati dezvolta acele aptitudini necesare. Daca chiar iti doresti asta atunci nu va fi greu pentru ca o faci din placere. Poate dura mai mult dar merita daca asta e visul tau.

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Urechea muzicala se poate dezvolta? Peste tot mi-s-a spus ca nu si cei drept niciodata nu am putut sa deosebesc notele si am incercat sa invat si nu a mers dar mai incerc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Nu stiu, dar spuneai ceva si de desen.Desenul se poate dezvolta.
Oricum, mai incearca.Bafta!

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Am zis de desen, dar nu am zis ca sunt buna.Sunt complet groaznica.Desenz ca un copil de 8-9 ani.Degeaba incerc, desenul nu se mai prinde de mine.Am vazut multi desenatori care fac portrete geniale si eu nici macar nu pot sa cobiez bine o imagine.Imi iese complet gresit.Ca naiba.Cand ma apuc de desen, pur si simplu nu stiu cum sa le fac.M-am uitat la tutoriale pe net si altele, dar imi iese atat de groaznic, ca nu pot sa cred ca am vrut sa ajung desenatoare.Am incercat sa desenz desene simple, dar la fel, nimic.Nici asta nu pot sa fac.Dar stiu ca nu sunt singura de pe pamant care toata viata ei va trai fara sa faca nimic in viata.Decat sa fac ceva ce nu imi place, mai bine sa nu fac nimic.Nu vreau sa regret toata viata ca nu am putut face ce vreau, asta e cam inevitabil, dar nu vreau sa mai si regret ca am facut ceva ce nu vreau niciodata.Cam asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ana00005):

Eu ma pricep cat de cat la desen.Trebuie doar sa exersezi. Poti sa te uiti si la videoclipuri pe youtube ca ajuta.Mult noroc!winking

| jrockfreak a răspuns:

Eu vreau să devin star rock în Japonia laughing Până într-a noua habar n-aveam cu ce se mănâncă muzica, dar acum uite-mă, umblată la doi profesori de chitară care cred că am potențial. Înțeleg la unele cazuri că nu se poate, dar habar nu ai câte descoperi până nu te apuci de ceva. Ține-te de visul tău, că dacă nu ar fi oameni care să își urmeze visele, lumea ar stagna. Și nu uita, dedicare 1000%, altfel nu prea iese.

| Ana00005 explică (pentru jrockfreak):

Macar avem cam acelasi vis.Eu vreau sa ajung dj in Japonia si creatoare maga (benzi desenate japoneze) si m-am apucat de invatat japoneza.Nu zic nu ca nu am reusit o invat din ea, dar nu am ureche muzicala si nuci nu ma pricep la desen.Asa ca ma intreb ce fac daca termin de invatat limba.

| jrockfreak a răspuns (pentru Ana00005):

:o Cât de tare! Dacă ai voință, poți orice, îți garantez eu. Acum doi ani de m-aș fi văzut cântând la chitară, aș fi leșinat de uimire și bucurie. laughing Totul este posbili, dar numai cu multă muncă și ambiție. happy Știi tu, 100% transpirație, 1% talent. În plus, în unele cazuri, talentul se dobândește dacă stai să îl bâzâiești mult, așa că nu te descuraja,winking

| AaaaaAalexx a răspuns:

Multi dintre noi vreau sa devina ceva ce nu e posibil momentan, dar cu putin exercitiu, orice e posibil. De exemplu eu nu stiam cu ce se mananca fotografia iar acum o fac cu ochii inchisi.
Iti trebuie doar speranta, bunavointa, rabdare, putina transpiratie si poti devenii orice vrei happy
Chiar si eu vreau sa fac un sport bine, cat timp mai pot, dar o accidentare mi-a distrus o mare parte din ce am cladit pana acum.
Oricum bafta in planurile tale!

| Ana00005 explică (pentru AaaaaAalexx):

Dar cand vrei sa devii dj si esti cam afon si ti-s-a spus ca nu esti bun la asta ce faci? Uneori poti incerca mult, dar degeaba.

| AaaaaAalexx a răspuns (pentru Ana00005):

Nu ma pricep la muzica, dar cred ca ceva ore ce canto ar putea ajuta. La fel profesorii de muzica, cluburile private(tot de muzica) trebuie sa ajute cu ceva. Si nu asculta ce zice un "profesionist", pentru ca el o sa critice tot timpul un incepator.

| Ana00005 explică (pentru AaaaaAalexx):

Pai am incercat cu chiatara, pian si tobe.Varza si doar de la un profesionist, de la prieteni si rude, pana la colegi si persoane normale.

| AaaaaAalexx a răspuns (pentru Ana00005):

Atunci te-ai gandit ca poate nu asta trebuie sa faci in viata?

| Ana00005 explică (pentru AaaaaAalexx):

Da.Am incercat inainte de asta desen,pictura,actorie,gatit,fotografie,sculptura,comentatoare,make-up artist,stilist,hairstylist,sport,voce,compus,scenarista,scriitoare, pshiholog, organizatoare de petreceri, nunti, etc... nimic.Si mi s-a spus ca nu ma pricep.

| AaaaaAalexx a răspuns (pentru Ana00005):

Axeaza-te pe ce iti place si exceleaza in aia! Fotografia nu e grea, cateva reguli simple si gata. Te pot ajuta eu. Apoi sportul iar nu e greu, dar pentru performanta trebuie inceput de mic. Restul in afara de scriitor si psiholog se poate invata orice.

| Ana00005 explică (pentru AaaaaAalexx):

Nu pot sport, am o boala care nu imi permite.Fotografia stiu ca nu e grea, dar mai mult imi place editatul digital.Tocmai am facut niste teste de inteligenta online si nu vad ca am nicimacar o memorie peste medie, asa ca nu cred ca voi putea retine tot.La actorie nu ma ia nimeni, ca nu am un corp frumos din cauza altei boli si altele.Am incercat desenul, dar chiar nu pot sa fac ceva cu adevarat frumos.Cu pictura sunt aproape cea mai groaznica din clasa (asta pentru ca ceilalti nu vor sa picteze) altefel, au as fi cam ultima.Muzica am iubit-o mereu, de cand m-am nascut am vrut sa devin cantaeata, dupa ani am mai renuntat.Am vrut sa cant la instrumente, iar apoi, dj.Imi placea sa ascult remixurile, pana mi-am data seama ca imi plac atat de mult incat vreau sa le creez.Era perfect pentru mine, s mixex in club sau la radio, sa ma asculte lumea, sa fiu vedeta.Chiar speram sa ajung una din cei mai buni dj mondiali (stiu, aiurea), dar, nu pot...

| AaaaaAalexx a răspuns (pentru Ana00005):

Crede-ma ca deseori uit ce am mancat la micul dejun, dar asta nu m-a oprit laughing Daca iti place editatul, atunci fotografia e pentru tine. Dintr-un simplu portret poti face ceva extraordinar. Apoi, daca tu chiar vrei sa fii DJ, trebuie doar sa incerci. Nu exista nu pot, doar nu vreau! Daca chiar vrei sa ajungi DJ, du-te intr-un club, asteapta ca lumea sa se imbete putin daca ti-e rusine/frica si apoi roaga pe cineva sa te invete. In club, cand vrei sa te distrezi, orice suna bine, mai ales un mix facut de o fata happy
Trebuie doar sa nu te descurajezi cand vrei ceva cu adevarat. Incearca, incearca si incearca!

| ionatanrichy a răspuns:

Unui om nu o sa.i placa niciodată sa facă un lucru la care nu are îndemânare/nu le poate face...
De exemplu, pasiunea mea e pianul, și sunt elevul favorit al celui mai bun profesor din Suceava!
Bineînțeles, asta nu înseamnă că toți o sa fie cei mai buni...

Cred ca ai înțeles ce am vrut sa.ți zic
Pentru mai multe informații

---> privat