| gheorghe696969 a întrebat:

Ce e cu 'seed'..adica dam inseamna semanta dar se foloseste la multe chestii gen minecraft.imi spune si mie ce inseamna si la ce se foloseste? va rog frumos :3

1 răspuns:
| 11dimi a răspuns:

Seed = Samanta
La minecraft se zice seed, deoarece o harta de minecraft se genereaza procedural dupa seed. Adica daca ai seed-ul:112, minecraft-ul vede cifrele astea ca pe niste informatii si le transforma in blocurile alea. Nu stiu daca am spus corect tot, dar asta e!
Apropo: seed se foloseste doar ca si cuvant, Mojang a inventat conceptl asta de "seed", deoarece chiar se potriveste! happy