| TheEmoKids a întrebat:

Ce e Subiectul?

Răspuns Câştigător
| alexutz2 a răspuns:

Buna stiu eu! Subiectul este parte principala de propozitie care raspunde la intrebarile cine? ce? s-au despre cine se vorbeste in propozitie. Sper ca o sati foloseasca

9 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Subiect
Cuvântul subiect are mai multe conotații, toate fiind axate pe aceeași interpretare a noțiunii: ceva sau cineva care efectuează acțiunea intr-o propoziție, ceva sau cineva despre care se face referire (prin vorbire, scriere, etc).
Subiect (în filozofie) definește partea referitoare la conștiință în relația obiect/subiect.
Subiect (în gramatică) sau subiectul gramatical definește acea parte principală a propoziției care efectuează acțiunea. Subiectul gramatical poate fi exprimat prin:
substantiv în nominativ: Mașina pleacă.
locuțiune substantivală: Darea de seamă a fost întocmită repede.
numeral cu valoare substantivală în nominativ
cardinal: Doi se ceartă.
colectiv: Amândoi au fost la munte.
fracționar: Un sfert costă mult mai puțin.
distributiv: Câte doi merg pe coridor.
ordinal: Al doilea merita să câștige.
pronume în nominativ
personal: Noi am lucrat, nu voi.
de politețe: Dumneavoastră ați mers la fața locului.
posesiv: Al meu este primul.
demonstrativ: Acela este cel mai deștept.
nehotărât: Toți au dreptul la cuvânt.
negativ: Nici unul nu a ascultat.
interogativ: Cine nu a înțeles?
relativ: M-a întrebat: Cine nu a înțeles.
verb
infinitiv: A vedea un film bun este o plăcere.
supin: De plătit mai puțin este convenabil.
gerunziu (numai după un reflexiv-pasiv impersonal): Se aude gemând.
locuțiune verbală
infinitiv: E greu a pune pe roate o afacere.
supin: Este ușor de băgat de seamă diferența.
interjecție (numai după un reflexiv-pasiv impersonal): S-a auzit pleosc! după ce a sărit în apă.
Subiectul gramatical poate fi si neexprimat. Subiectul neexprimat este:
subînțeles când subiectul a fost exprimat într-o propoziție anterioară;
inclus atunci când poate fi dedus din desinența verbului (la pers. I și II nr singular și plural).
Subiect, în sensul general al conotației date acestui cuvânt, reprezintă locul, acțiunea, obiectul, ființa, conceptul abstract, s.a.m.d., tema despre care se vorbește sau scrie, la care se face referire.
Câteva exemple ar putea fi următoarele:
Subiectul excursiei noastre de azi este muntele Cozia și împrejurimile sale.
Testarea acestui mic program de calculare a radăcinii reale a oricărei ecuații de grad trei a fost subiectul acestei experimentări.

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Din cate imi amintesc...
Subiectul este partea principala de propozitie care arata despre cine se vorbeste in propozitie sau cine face actiunea propozitiei.
sper ca te-am ajutat!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu!

| Dascalul_Oana-maria_2000 a răspuns:

Subiectul este o parte principala de propozitie, care aspunde la intrebarea cine face actiunea

| Phantomhive_Yuki_1985 a răspuns:

Subiectul este parte principala de propozitie care raspunde la intrebarile cine? ce? s-au despre cine se vorbeste in propozitie.

| Cristi_Mihai_1976 a răspuns:

Subiectul este parte principala de propozitie care raspunde la intrebarile cine? ce? s-au despre cine se vorbeste in propozitie.

| catolimpoletocaleamotelo a răspuns:

Subiectul este parte principala de propozitie care raspunde la intrebarile cine? ce? s-au despre cine se vorbeste in propozitie...pt clase gimnaziale

| Iulia_Ely_1997 a răspuns:


am uitat