| munteanmaria a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "viata" pentru voi?

11 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Sa privesti un bebelus de cateva luni
asta inseamna pentru mine viata

| kyjonopsy a răspuns:

Viata este responsabilitatea ta s-o faci sa conteze si sa-i arati Creatorului ca n-ai primit-o degeaba.Chiar daca e lunga sau scurta, nu te gandi la asta (irelevant). Traieste-o! N-o irosi aiurea! Bucura-te de fiecare moment ca-i trecator.De fiecare persoana ca-i trecatoare.Si asa nu vei regreta nimic.Mai si cazi in viata, e normal sa te temi, dar nu renunta! Sa nu ramai in aceeasi pozitie prea mult ca ceilalti trec pe langa tine.Ridica-te ..nu-i capat de drum.Viata e asa cum vrei tu sa fie : o comedie sau tragedie.

| neutrino a răspuns:

Puntea dintre doua gauri, pe care trebuie sa faci echilibristica.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Viata… ce cuvant… de fapt… cate miliarde de cuvinte intr-unul singur… oare ce este viata? Nu exista raspuns la intrebarea asta, asta e clar… insa exista tentative, sute de tentative de a raspunde la aceasta intrebare… viata este ceea ce ni se intampla in fiecare zi, fara sa facem planuri legate de fericire…
Viata inseamna simplitatea care ne ia prin surprindere, nu activitatile care ne fac sa ne complicam viata si care ne aduc o fericire falsa… Asta inseamna viata! De cele mai multe ori ne organizam viata dupa un anumit ritual zilnic, ne-o planificam luandu-ne dupa altii care credem noi ca ar fi fericiti, si aici gresim… Aici apare si spiritul de turma, pe care cu totii il avem in noi, chiar daca nu recunoastem. Fiecare persoana copiaza pe cineva in lumea asta, absolut fiecare persoana… Cu totii avem idoli, modele sau pur si simplu oameni care ne influenteaza viitorul, chiar si membri de familie uneori… Viata nu trebuie organizata sau planificata… ea trebuie traita… cu fericiri si cu suferinte… cu zambete si cu plansete… cu iubire si cu ura… toate fac parte din viata noastra si mai devreme sau mai tarziu, cu totii ne vom intalni cu aceste sentimente in vietile noastre… Cu totii uram, iubim, plangem, zambim si suferim, chiar daca unii nu recunosc asta!
O zi frumoasa.

| LTAA a răspuns:

O vacanta pe Pamant.

| Didishorr a răspuns:

Viata: un vis

| rememberme24 a răspuns:

Pentru mine viata este ca o mare nesfarsita de sentimente: bucurie,agonie,extaz,nostalgie,teama de necunoscut,speranta,visare.
Noi, oamenii, suntem valurile trecatoare si atat de schimbatoare:putem fi valuri placute(care se unduiesc lin pe suprafata apei si o infrumuseteaza), dar putem fi si valuri ucigase, aduse de furtuna(care tulbura marea si o fac sa para un lucru infricosator distrugandu-i astfel toata frumusetea acesteia)

| Ciocolina a răspuns:

Eu sunt un muzician, deci viata mea inseamna muzica, pasiune si multe trairi. Totusi, inseamna si multa munca. Pana la urma viata poate oferi atat lucruri bune cat si unele mai nesuportabile, dar in ansamblu e ceva frumos.

| Camytza2003 a răspuns:

Pentru mine inseamna natura, joaca, libertate, intortocheli de sentimente si mai ales multa veselie.

| dianamaria130 a răspuns:

Nimic. viata e doar o iluzie, moartea e cruda realitate

| kar1GaNNN a răspuns (pentru dianamaria130):

Adevarat si asta, viata e doar un vis.