| miruna013 a întrebat:

Ce inseamna media aritmetica ponderata? dati-mi exemple va rog si nu luati de pe net. Funda

Răspuns Câştigător
| rossi46 a răspuns:

E simplu:

a=nr.,
p=ponderea=de cate ori se repeta nr.,
Insumezi fiecare numar inmultit cu ponderea sa si imparti rezultatul la suma ponderelor. De exemplu:

Avem numerele 1, 2, 5, 2.

Media ponderata se calculeaza astfel:

Verificam ponderea fiecarui numar:
1-are ponderea 1 (il avem doar o data)
2-are ponderea 2 (il avem de 2 ori)
5-are ponderea 1 (il avem doar o data)

1x1(pentru ca pe nr "1" il avem doar o data-are ponderea 1)+2x2(pentru ca pe numarul 2 il avem de 2 ori-are ponderea 2)+5x1 (pentru ca pe nr 5 il avem doar o data-are ponderea 1) = 1+4+5= 10

Acest numar il impartim la suma ponderelor, adica:
1+2+1=4

Deci, media ponderata este:

10:4=5/2

Alte răspunsuri
7 răspunsuri:
| Peter2964 a răspuns:

Pai este simplu uite media aritmetica ponderata a numerelor a si b cu ponderile c si d este a.c+b.d supra c+d

| ZYGZAG19 a răspuns:

Media aritmetica ponderata este tot un fel de medie aritmetica numai ca are in plus ponderile.
Formula mediei aritmetice este a+b/2, iar media ponderata cu ponderile, de exemplu, 3 si 4 este 3a+4b/3+4.
(/-linie de fractie)
(a, b-numere reale)

| Awwr_Emy_2002 a răspuns:

Si eu vreau sa aflu!

Alte răspunsuri