| CrIsSLoveCristi a întrebat:

Ce inseamna pentru voi cuvantul frate si sora?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând un grad de rudenie, de sânge sau vitreg ori o prietenie extremă.
Pa, pa.

| pwp a răspuns:

Ceea ce nu am

| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Ce inseamna o sora sau un frate?
pentru mine:
-persoana careia ii pot spune orice, fiind sigura ca nu o sa ma barfeasca sau o sa imprastia vorba prin tot cartieru'
-o persoana in care te poti incred, sa iti pui tata increderea fara sa regreti
-o persoana draga care iti ofera dragoste si protectie (daca' e mai mare)
-cineva drag care va fi mereu alaturi de tine, si la bine si la rau
-persoana cu care copilaresti, inveti jocuri noi si toate prostiile pe care le faci
-ii spi toate secretele si el/ea le tine, ajutandu'te sa treci peste probleme si peste chestii mai grele
acum' nu stiu'
nooormal ca nu toti fratii sunt la fel, unii dandu'si aere superioare
dar mereu se vor iubi reciproc si nu vor putea sa'si faca rau (bine acum' o palma, un picior o vaza in cap e permis big grin )

| filipm2001 a răspuns:

Frate si sora sunt de fapt doua cuvinte, si reprezinta in forma primara legatura de rudenie intre doua persoane de sex opus, persoane care au aceeasi parinti. Daca dezvoltam, gasim expresia si la frati dupa un parinte, sau frati vitregi, sau de ce nu prieteni foarte buni. Si daca intram si mai adanc in intrebarea ta, ar trebui sa insemne o legatura sufleteasca si emotionala mai mare decat cea fata de alte persoane, chiar si de parinti. Legatura dintre doi frati ar trebui sa fie impenetrabila si indestructibila. Din pacate nu e tot timpul asa.
winking

| booboorooza a răspuns:

Nu stiu ce inseamna sora thinking
Dar cu siguranta stiu ce insemna cuvantul "frate" :X
E un cuvant care, te asigur eu, ca este mai presus de toate cuvintele, din toate limbile, de ORIUNDE...
Ce-i drept nu numai cuvantul este important, ci si persoana care raspunde acestui apelativ, aparent banal, dar ce ascunde o adevarata "poveste"...

| emiitzzy a răspuns:

Cineva care iti ofera siguranta care simnti cate iubeste il/o iubesti ca poti sa-i spui orice nu va certati faceti multe impreuna nu aveti secrete puteti sa aveti incredere mereu in el/ea cineva care este acolo si la 3 dimineata daca il/o suni sa-i spui ceva este acolo langa tine la bine si greu nu te lasa niciodata singur te ajuta mereu cu cat poate de mult:X tot felul de chesti din astea

| BabyDoll a răspuns:

Confident, sprijin, cel mai bun prieten

| MaditsSaaa a răspuns:

Ceva ce nu am avut niciodatalaughing

| Trifan_Razvan_1986 a răspuns:

2 suflete care au aceeasi parinti, si nascuti din acelasi sange!