| cFlorin a întrebat:

Ce inseamna Ramburs Postal?

7 răspunsuri:
| corny04 a răspuns:

Ramburs postal inseamna sa platesti la posta (sau curierului) pentru un colet pe care il primesti dupa ce ti-ai dat comanda de ceva, sau in caz contrar, daca trimiti un colet cuiva, acea persoana va plati la posta iar tu vei primi banii.

Sper ca te-am ajutat!

| marcela290 a răspuns:

Ramburs postal inseamna odata ce ai trimis un obiect. si are pretul pus pe tine. acesta se plateste amburs adica la predare. coletul se plateste inainte de a se vedea ce contine, altfel coletul nu va fi predat. funda? happy

| BlaaBlaa a răspuns:

Buna! plata ramburs inseamna ca platesti coletul respectiv(scrisoare recomandata, trimitere... orice alceva este)odata ce a ajuns la oficul postal de care aparti, cum se face este simplu-postasul iti aduce o trimitere prin care iti spune ce ai de ridicat si cat costa, in momentul in care ajungi la ghiseu si ti se aduce respectivul lucru, dupa ce iti este predat tu achiti suma respectiva iar posta iti elibereaza o chitanta cum ca ai platit.acest sistem este similar cu cel al platii prin curier numai ca curierul vine acasa iar aici te duci tu la posta

| laptedetara a răspuns:

Ramburs postal este atunci cand trimiti ceva catre o persoana si acea persoana iti trimite banii pentru obiectul respectiv. Actiunea prin care postasul se duce la omul acela si ii da obiectul numai daca primeste banii pe care ti datoreaza se numeste ramburs postal si costa vreo 5 lei.

| cutare9999996 a răspuns:

Rambues adica platesti cand iti vine coletul acasa, ii dai postasului!

| ctina a răspuns:

Adica platesti cand iti vine pachetul la posta si tu te duci sa-l ridici

| carla26o a răspuns:

Ramburs postal inseamna sa platesti la posta