| Teo2875 a întrebat:

Ce jocuri si gustari as putea face pentru o petrecere in pijamale? Please dați-mi idei site-uri etc.

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

1. Beauty Pijama Party

Suna ciudat? Nicidecum, daca stim ca fetelor le place sa se rasfete cu tratamente faciale, o pedichiura facuta pe indelete si sfaturi de frumusete impartasite in miez de noapte. Intre prietene, o masca faciala se va aplica mai usor iar timpul de actiune va trece mai repede la discutii aprinse despre sfaturi de frumusete. Mai mult decat atat, fiecare va putea sa-si expuna creativitatea si indemanarea in manichiura si pedichiura, in final fiecare simtindu-se rasfata si increzatoare in noul sau look. Mai apoi, urmeaza somnul de frumusete, iar dimineata va veti trezi mult mai odihnite si cu spor pentru intreaga zi.
E bine sa ai: truse de machiaj, set de lac de unghii si oja, masti pentru tratament facial
2. Scary Movie Pijama Party

Un maraton al seriei Scary Movie va fi de-o potriva amuzant, dar si un bun prilej de a va reuni si a petrecer comod in pijama. Tot ce va trebuie sunt o canapea si cateva perne pufoase si comode, alaturi de niste boluri mari cu popcorn si chipsuri pe care sa le rontai in voie toata noaptea.

E bine sa ai: toata seria de filme Scary Movie, popcorn, chipsuri, sucuri naturale si acidulate
3. Scary tales Pijama Party

Daca insa vreti sa petreceti o noapte de Halloween in pijamale, atunci luati o carte cu basme infricosatoare, lanterne si incepeti povestirile de groaza care va vor tulbura somnul de mai apoi. Nu va speriati, cateva bomboane de ciocolata si sucul de dovleac va vor face petrecerea mai dulce si nu veti visa urat mai apoi.

E bine sa ai: bomboane de ciocolata, caramele, jeleuri, suc de dovleac facut la blender, carti de basme infricosatoare
4. Karaoke Pijama Party

Unii dintre noi sunt artisti, insa au curajul sa o arate doar sub dus sau la petrecerile in pijama. Inchiriaza un aparat de karaoke sau pur si simplu fa un playlist in youtube cu clipuri ale pieselor editate in stil karaoke. Cu negativul pe fundal si versurile in fata incingeti cea mai acerba competitie de karaoke. Pentru a face lucrurile si mai amuzante, puneti titlurile pieselor intr-un bol si prin tragere la sorti fiecare invitat va canta piesa nimerita. Va fi amuzanta si plina de provocari aceasta petrecere in pijama. Pentru a prinde mai mult curaj, oferiti-le invitatiilor un cocktail special precum Goodnight Cocktail.

E bine sa ai: microfon/inlocuitor de microfon, calculator, sistem de sunet, conexiune la internet, absint, ice tea.
5. Cooking Pijama Party

Pentru bulimicii care in miez de noapte vor sa deguste tot felul de bunatati, o petrecere in pijamale s-ar putea sa le satisfaca poftele. Partypedia.ro va recomanda sa va desfatati cu gogosi inelus cu diferite toppinguri, clatite cu umpluturi felurite sau gofre fragede. Toate acest retete presupun lucru in echipa si apoi desfatare tot in echipa, care va fi de doua ori mai minunata pentru ca savurati ceva iesit fix din manutele voastre.

E bine sa ai: ingrediente pentru preparate (faina, lapte, oua, unt, ulei, ciocolata, gem, toppinguri), tigaie, aparat de gofre.
Organizarea unei petreceri in pijamale de succes
Nu este deloc greu sa organizezi o petrecere in pijamale reusita, insa trebuie sa bifezi cateva puncte esentiale pentru ca tu si prietenele tale sa va simtiti excelent si sa nu va lipseasca nimic.

In primul rand, gandeste-te cat loc ai la dispozitie si cate persoane poti sa inviti peste noapte. Desigur ca primul impuls va fi sa le dai un e-mail, un SMS sau sa le suni, insa poti apela si la invitatiile clasice, care sigur vor aduce un zambet pe buze prietenelor tale. Cumpara de la o librarie niste invitatii sau, daca preferi sa le personalizezi, le poti printa chiar tu. Creeaza cate un desen care sa fie reprezentativ pentru fiecare dintre prietenele tale si trimite-le prin posta. Cu siguranta vor fi placut surprinse si se vor bucura de aceasta invitatie inedita in era tehnologiei!
In ceea ce priveste mancarea si bautura, nu trebuie sa te complici foarte mult, fiind vorba despre o petrecere peste noapte. Cumpara niste gustari si produse de rontait (covrigei, chipsuri, popcorn, pufuleti etc), iar daca tii neaparat sa prepari ceva, opteaza pentru sandwich-uri sau clatite. In ceea ce priveste bautura, ar putea fi foarte distractiv sa va concepeti propriile cocktailuri sau sa gasiti cateva retete exotice pe internet.
Cand organizezi o petrecere in pijamale, trebuie sa te gandesti si la tematica pe care vrei sa o abordezi in decorarea casei. Poti alege sa folosesti baloane, fundite, jucarii de plus si cat mai multe perne, obiecte nelipsite la o astfel de petrecere. Daca stai bine la capitolul creativitate, decoreaza-ti chiar tu fetele de perna, cu vopsea pentru materiale textile sau cusaturi speciale.

Acum ca ai pus la punct aspectele cele mai importante, trebuie sa ai si cateva idei de jocuri si activitati pe care sa le abordezi cu prietenele tale. Desigur, va puteti uita la filme, insa exista multe alte optiuni care va stau la dispozitie. Bataia cu perne este obligatorie la o astfel de petrecere si este si foarte distractiva. Puneti-va imaginatia la incercare si jucati Mima sau Adevar sau provocare si sigur va veti alege cu cateva portii zdravene de ras. Si pentru ca aveti destul timp la dispozitie, puteti incerca un joc de societate, precum Scrabble, Catan sau Monopoly. Un joc clasic pentru petrecerile in pijama este Twister, care va va testa flexibilitatea si va starni hohote de ras.

Daca vrei sa iesi din rutina zilnica, alege sa organizezi o petrecere in pijamale impreuna cu prietenele tale cele mai bune si distractia va fi garantata!
http://www.stilcool.ro/......ijama.html

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Popcorn, pizza, sandwichuri facute de tine (sunca, telemea si unt), covrigei, biscuiti sarati/dulci. Nu-ti recomand sa iei ciocolata pentru ca n-o sa prea mai puteti dormi. Stiu ca nu va duceti sa dormiti dar totusi laughing

| Dumitru_Adriana_1981 a răspuns:

Aici vei gasi multe preparate delicioase si usor de preparat.
calatorii-culinare-adina.blogspot.ro/2012/11/guacamole.html