| AlexandruTeodor a întrebat:

Ce parere aveti despre Illuminati? Una negativa sau pozitiva? Daca se poate sa argumentati.

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

Illuminati nu exista si nu a existat vreodata o astfel de organizatie
Aceasta conspiratie a fost creata pentru a castiga bani din vinderea unor carti, pentru a promova artisti, filme, etc.

10 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Ce importanta are parerea noastra? a unor utilizatori de internet?

O parere negativa desigur, multa lume crede ca ei nici nu exista. Daca exista, am o parere negativa despre acestia.
O grupare secreta care influenteaza muzica inspre rau nu merita decat dispret.

| CautNume a răspuns:

Nu-mi pasa si nu cred in toate tampeniile, ca influienteaza lumea si bla-bla-bla.Pe mine nu ma influienteaza cu nimic pentru ca nu cred.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu cred in prostiile astea.

| Theo94 a răspuns:

Illuminatii din Bavaria chiar au existat:
Illuminati (pluralul din latinescul illuminatus, "ilumináții") este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Adam Weishaupt

Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.

| Buresbista123 a răspuns:

O parere proasta illuminati, de fapt sunt niste hoti prosti si criminali, masonii sunt fostii cavaleri templieri care acum 500-600 s au infiltrat peste tot punand mana pe bogatiile multor tari,ei de fapt sunt in marea lor majoritate bancheri sau oameni cu functii foarte importante in stat sau in diferite corporatii, Vaticanul e un pct proeminent al lor de acolo se controleaza multe, mai e si asa numitul grup Bilderberg cunoscut publicului de cativa ani, format din cei mai influenti oameni de pe planeta care conduc lumea, uite iti dau niste link uri sper sa te lamureasca-http://www.youtube.com/watch?v=HBypAFQ3ZCk
http://www.youtube.com/watch?v=z1Zl41eRloU
http://www.youtube.com/watch?v=m2VzSdRoKEU
http://www.youtube.com/watch?v=3DOgWuGYGeo
http://www.youtube.com/watch?v=WjF2txHliKg

| AlexandruTeodor explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Mi-am schimbat un pic parerea despre ei, imi place cum gandesc ei, nu mai ca nu agreez chestia cu "credinta" in zeul lor. Am intrebat deoarece stiu ca pe Google nu o sa aflu nimic concret.

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Daca exista una negativa, daca nu exista.

| AndreiSaigo a răspuns:

Nu cred in asa ceva.Sunt doar minciuni.Intr-o zi un coleg de al meu mi-a spus:iluminati sunt cei mai tari si ca conduc lumea prin piramida lor.Eu unul nu cred in asa ceva.

| JokeruROGaming a răspuns:

O parere negativa desigur, multa lume crede ca ei nici nu exista. Daca exista, am o parere negativa despre acestia.
O grupare secreta care influenteaza muzica inspre rau nu merita decat dispret.