| Otto2014 a întrebat:

Ce pot face daca de 3 zile nu mai pot face treaba mare?
Oricat de mult m.as forta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ia un laxativ de la farmacie sau foloseste ceai de crusin, mie acesta mi-a fost foarte bun.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

I-a tranzactiv. Efect laxativ.
Am vazut asta in reclama, parca big grin

| untu a răspuns:

Sa cumperi de la farmacie supozitoare cu glicerina, bagi una in tine si astepti o jumatate de ora si apoi intri in WC si vei reusi sa-ti faci treaba mare!

| Idkidk a răspuns:

Poţi lua un laxativ, şi dacă nu merge, mergi la un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de Crusin, o cana dimineata si una seara. Mai poti lua ulei de parafina dar daca treaba este nasoala bei ceai de Crusin sau ii dai cu un laxativ mai dur precum Dulcolax, una seara.

| KillaNoFilla a răspuns:

* Se beau multe lichide, ceaiuri, sucuri, timp de 10 zile.
* La micul dejun se consuma cereale, paine integrala, prune uscate, marmelada.
* Dimineata se face o clisma cu ceai de musetel sau trifoi rosu.
* Se tine o cura cu preparat de aloe, 1 lingurita dimineata.
* 6-8 prune uscate inmuiate in apa rece toata noaptea, iar dimineata se incalzesc usor si se mananca inainte de masa.
* 4-6 linguri de tarate de grau in ceai sau lapte, zilnic.
* Se consuma fructe proaspete din belsug, precum si legume.
* Se evita painea din faina alba, pastele fainoase, gutuile, alcoolul.
* 3x1 lingura de carbune activ (din tei).
* Se beau ceaiuri din urmatoarele plante: 20 gr. trifoi rosu, 30 gr. cicoare, 30 gr. galbenele, 30 gr. coada soricelului, 20 gr. crusin, 20 gr. patlagina, 20 gr. tintaur, sau alta combinatie de plante dupa cum urmeaza: 20 gr. anason, 10 gr. patlagina, 10 gr. papalau, 20 gr. nalba mare, 20 gr. frunze de frasin, 20 gr. soc, 20 gr. musetel. Se ia 1 lingurita din amestecul de plante la 250 ml. de apa clocotita, se infuzeaza timp de 2 minute, se beau 2-3 cani pe zi, alternativ din fiecare reteta, combinat cu tinctura suedeza.
* Se face o baie vitala de 2 ori pe zi timp de 25 de minute.
* Se face o baie de trunchi pe zi, timp de 25 de minute.
* Se aplica de 3 ori pe zi o cataplasma cu lut in zona lombo-abdominala.
* Se face dus rece general al corpului de 2 ori pe saptamana.
* Baie rece a jumatatii inferioare a corpului de 3 ori pe saptamana.
* Baie de soare, una pe zi.
* Cura de aer, combinata cu exercitii fizice.

Explodare placuta

| MedRex a răspuns:

Nu te forța, că mai rău faci. Dacă vrei neapărat poți folosi un supozitor cu glicerină sau un laxativ gen Ciocolax/Dulcolax. Nu insista și încearcă să identifici în dietă măsuri de a împiedica constipația. Consumul de lichide ajută (apă, ceai) ca și consumul de fibre și lactate (iaurt, lapte, nu brânză/cașcaval).

| popecu a răspuns:

Ia un lasativ

| Danielllllllll a răspuns:

Du-te la medic.Simple nu?