| ShiEuPeAici a întrebat:

Ce putemsa facem sa nu ne plictisim?
Dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Badgirl117 a răspuns:

Farse la telefon (Timp de amuzament: 20-50 de minute)

Foarte distractiv, dar este nevoie de disciplina. Vulgaritatile de tipul "Buna ziua, familia...", nu fac lucrurile sa fie amuzante. Interesant este ca persoana de la capatul firului sa te creada. Mai ales daca ai o poveste ridicola. De exemplu, pune-ti intrlocutorii sa scoata sunete ciudate pentru a testa linia. Sau suna la un fast-food mai important si fa plangeri ciudate in legatura cu meniul lor.
1. Creaza o noua provocare in viata ta

Nu astepta sa vina altcineva cu ideile cele bune. De cele mai multe ori sunt plictisiti deoarece la serviciu totul este liniar, iar acasa predomina rutina. Tot ce ai de facut este sa te gandesti la o provocare pe masura "apetitului" tau: inventeaza un nou proiect care sa-ti adusa satisfactii cel putin sufletesti, cumpara bilete de avion pentru un city break neasteptat, gaseste-ti un nou hobby, scrie o carte, inventeaza o noua reteta de tort, invata sa canti la chitara, etc.

2. Invata

Serile lungi de iarna sunt perfecte pentru a invata ceva nou, diferit de tot ce stiai pana acum. Fie ca este vorba despre o limba straina, muzica, geografie, istorie sau finante, invata ceva ce iti doreai de mult. Insa fa-o constiincios, ca si cum ai da un examen important la sfarsit. Poti sa te specializezi intr-un domeniu anume, sa iti imbunatatesti cunostintele in ceva ce stii deja sau sa citesti cat mai multe lucruri interesante pe internet.

3. Citeste, joaca-te, inventeaza

Creaza un campionat intern de table, sudoku, carti sau sah. In fiecare zi este alta etapa, pe care evident trebuie sa o castigi - prietenul/sotul tau va fi mai mult decat incantat! Propune-ti sa citesti 20 de carti pana in vara si sa iti notezi cele mai importante idei din acestea. Inventeaza un joc care sa vi se potriveasca perfect si, neaparat, sa aiba pedepse. De exemplu - cine face ceva important pentru casa sau castiga un ban in plus, are dreptul sa dea o porunca!

4. Corespondeaza

Mai tii minte cand ai vorbit ultima data cu parintii, bunicii si prietenii? Poti sa dai telefoane, sa stai la povesti cu cei dragi si sa te pui la curent cu ultimele noutati. La fel de bine, poti trimite e-mail-uri la prieteni cu felicitari sau bancuri haioase, poti sa-ti organizezi inbox-ul.

5. Exerseaza

Nu ai niciodata timp sa faci sport? Iata ca acum a venit momentul sa faci ceva miscare. 30 - 60 de minute pe zi de alergare pe banda, bicicleta sau dans iti vor face foarte bine. In plus, vara te va gasi mai supla ca niciodata.

6. Ajuta

Exista foarte multe persoane in jurul nostru care au nevoie de ajutor. Daca vrei cu adevarat, vei putea ajuta si tu. Sunt persoane singure, in varsta, sarace care nu cer nimanui nimic. Insa daca te oferi sa le faci cumparaturile sau sa stai o ora pe zi cu ele de vorba, nu te vor refuza.

7. Gateste

Indiferent daca esti sau nu talentata in bucatarie, daca iti propui sa gatesti ceva cu adevarat delicios si urmezi o reteta, vei reusi. Pregateste o cina romantica sau doar niste sandvisuri si un pahar de vin si asteapta-ti partenerul cu zambetul pe buze, muzica buna si o lumina difuza. Serile voastre vor fi mult ma interesante.

8. Mediteaza

Petrece cateva ore pe zi meditand sau visand. Da, cu ochii deschisi! Visele se pot adeveri, iar daca vei pune umarul la cladirea lor vor face parte curand din viata ta. Meditatia te relaxeaza si iti da energie, dar si o stare excelenta si pace interioara.

9. Inventeaza jocuri de budoar

De cate ori te-ai plans ca viata ta sexuala este banala si ca rutina a intervenit de mult in relatia voastra? Acum este timpul sa schimbi ceva! Serile lungi, caldura din casa, un pahar de vin rosu si lumanari parfumate aprinse in dormitor - toate acestea creaza un cadru perfect, romantic si senzual. Tot ce ai de facut este sa treci la treaba!

10. Fa-ti planuri de viitor

Se spune ca orice om de afaceri inteligent are 3 liste: una pe care scrie ce isi doreste sa realizeze in viata, alta pe care sa scrie ce trebuie sa faca in anul in curs, iar a treia pe care scrie ce trebuie sa faca maine. Invata sa-ti controlezi bugetul, incearca sa castigi mai multi bani, stabileste-ti un scop, o directie, scrie pe o lista ce ar trebui sa faci ca toate visele tale sa devina realitate. Apoi treci la realizarea lor!
SAU PIUR SI SIMPLUUUUUUUUU DA O PETRECEREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy

2 răspunsuri:
| MiculFaraon a răspuns:

Asa e in vacanta plictiseala de mori. Orice ai face tot te plictisesti.

| Ela00x a răspuns:

Asculti muzica
Dansezi
Canti
Vizionezi filme
O ajuti pe mama ta la treburi
Gatestihee hee
Scrii in jurnal
Vorbesti pe mess, skype
Joci conquiztador
Vorbesti la telefon
Iti faci masti pentru par, fata...tratament pentru unghii etc.
Citesti bloguri
Scrii poezii
Citesti romane
Iti muti mobila prin camera, mai pui cate ceva pe pereti, podhee hee
Iesi in parc cu prietenii
Stai cu cea mai buna prietena
Dormi
Iti faci chiar tu un blog etc.
Sper ca te-am ajutat!