| anonim_4396 a întrebat:

Ce rol are cratima in structurile,, cu-amurg" si m-aplec"?

dau funda si vot!puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| FanNane95 a răspuns:

Cratima are 2 roluri in aia ce ai scris in prima cu-amurg ajuta la rostirea impreuna a 2 cuvinte cu ajutorul ritmului si a rimei iar in a doua m-aplec inlocuieste litera a :ma aplec: sper ca e corect

12 răspunsuri:
| isabella_7213 a răspuns:

Scrierea si rostirea impreuna a doua parti de vorbire diferite.

Spar ca te-am ajutat.Paste fericit!

| Ćřęøےίиąą a răspuns:

"m-aplec" iseamna ca (eu ma aplec) keva in genuwinking

| Tequila a răspuns:

Cu-amurg ar fi ciudat ca dupa o vocala, sa urmeze alta, de aceea se pune cratima
M-aplec "-" tine locul lui ă

| Alondrasarah a răspuns:

"cu -amurg" s-a folosit probabil intr-o poezie cuvintele acestea.iar cratima s-a folosit pentru a ajuta la formarea rimei

"m-aplec " s-a folosit pentru a inlocui o litera.
in cazul acesta - ma aplec

bafta
winking

| girl95 a răspuns:

Poate fi folosita pentru evitarea hiatului, sau conservarea masurii, ritmului daca e intr-o poezie ceva.

| IloveJustinBieber_6148 a răspuns:

Prescurteaza pronuntia si uneste 2 cuvinte iar in m-aplec inlocuieste litera a de la ma si uneste si aici cuvintele

| Cosmynel14_4282 a răspuns:

In structura M-aplec cratima elideaza vocala ă și unește într-o silaba doua parti de vorbire diferite ( pronume + verb )
Uite etapele cum se procedeaza
1. Elidează o vocala (aratam care vocala)
2. Unește într-o silaba parți de vorbire diferite (explicam ce parti de vorbire sunt )
3. In poezie, deci din punct de vedere stilistic cratima ajuta la realizarea unui nr. corespunzător de silabe și și pentru a se realiza măsura versurilor

| alexandra2222 a răspuns:

Cu-amurg ajuta la rostirea a doua cuvinte in unul singur si m-aplec cratima tine loc vovalei a

| crisu2012 a răspuns:

Cratima marcheaza rostirea intr-o singura silaba a doua parti de vorbire diferite(cu-amurg:prepozitie si substantiv; m-aplec:pronume personal si verb), lipsa vocalei finale,, a''din structura m-aplec.De asemenea confera muzicalitate si expresivitate la nivelul versurilor. Sper ca ti-am fost de folosbig grin

| BogdanCostia a răspuns:

La prima structură nu văd rostul cratimei dar posibil să mă înşel. În structura "m-aplec" cratima marchează rostirea împreuna a pronumelui reflexiv "mă" şi a verbului "aplec".

| User26 a răspuns:

Cu-amurg->se rostesc intr-o singura silabA JI m-aplec ->dispare litera "ă" si se citesc intr-o sing silaba.succeswinkingsper ca te-am ajutat.

| Urinak a răspuns:

őui