| Claudiu_6708 a întrebat:

Ce romane ati citit si v-au placut? Vreau sa ma apuc sa citesc romane dar nu stiu ce sa aleg. V-as ruga sa imi recomandati cateva care se gasesc la librarii sau la biblioteca.

Va multumesc pentru recomandari.

32 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult "Singur pe lume" a lui Hector Malot.

kratos
| kratos a răspuns:

Ce gen de romane? happy

| xibalba a răspuns:

Recomand Invitatia la vals de Mihail Drumes, Ratacirile fetei nesabuite de Llosa si Un cantec pentru Lya de George Martin.

| Munchkin a răspuns:

Au mai foste zeci de întrebări din astea pe TPU, scrie "cărţi" la "Caută întrebări şau răspunsuri" şi ai să găseşti foarte multe de unde poţi alege.

| Daiana_1737 a răspuns:

Hmm... 20? eu am 16 si am citit:twilight, new moon, eclipse, breaking down, contele de monte-cristo, leaganul mortii, crima si pedeapsa, singur pe lume, micul lord, 2 ani de vacanta, dama cu cameliilove struck, blues pentru o pisica neagra, ion, mara, la tiganci, baltagul, morometii.
Toate m-au impresionatlove struck

| EUSIATIT a răspuns:

Acum cind incepe scoala? Dar citi ani ai sa putem sa ti dam recomandari pentru ca daca esti de 10 ani nu putem sa ti sp sa citesti romane de dragoste

| demonangel37 a răspuns:

Pai poti citii ceva de Mircea Eliade "Domnisoara Cristina","Sarpele", "Maitreyi" o sa-l ai si l-a scoala etc. Marin Preda "Morometii", "Intrusul". Victor Hugo "Mizerabilii". si de ce nu si William Shakespeare "Romeo si Julieta" si "Inblanzirea Scorpiei" si cred ca ajunge pentru un moment.

| Monique_3125 a răspuns:

Mi-a placut mult "Eugenie Grandet" de Honore De Balzac...sau Madam Bovary, Jonh Saul(toatae cartiele lui sunt incredibile)...bft la citit!happy

| bunny_6472 a răspuns:

Pe Aripile Vantului de Margaret Mitchelle

| Babushka a răspuns:

Poti incerca romanul "Marile sperante " de Charles Dickens drama si dragostewinking

| spyceygirl a răspuns:

"Mara" de Ioan Slavici~Mi-a placut mult...

| simovacariu a răspuns:

Poti sa citesti"singur pe lume"
"Povestea fara sfrasit"
"Aventurile lui Tom Sawyer"
"Prin si cersertor"
"Mica printesa"

| ioanabanana a răspuns:

Jules vrenehappy

| bruno9432 a răspuns:

Regina sudului - de Arturo Perez Reverte, povestea romantata a unei femei care a existat in realitate si care se pare ca a devenit unul dintre cei mai importanti lideri ai unui cartel al drogurilor big grin
E captivanta!

| KiSS_4146 a răspuns:

Morometii love struck

| danny105 a răspuns:

Incearca pentru inceput ceva usor, nu prea lung." Comoara din Insula" de R.L.Stevenson sau "Robin Hood" de Walter Scott ar fi un bun inceput.

| Claudiu_6708 explică:

Am 20 ani puteti recomanda orice gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cel mai iubit dintre pamanteni"

"Notre Dame de Paris"

"Dama cu camelii"

"Enigma Otiliei"

"Fata care s-a jucat cu focul"

"Buna seara, Melania!"

"Rusoaica"

...sunt multe care mi-au placut.Astea-s printre preferatele mele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- " Lupul albastru "- povestea lui Gingis han, inspirat din "Istoria secreta a mongolilor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Noi nu suntem urmasii Romei " de Napoleon Savescu
MOTT
"PENTRU LICHIDAREA UNUI POPOR se incepe prin a-i "altera", sterge memoria.
Ii distrugi cartile, cultura, religia, istoria si apoi altcineva ii va scrie alte carti, ii va da alta religie alta cultura".
Asta s-a intamplat si cu noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zapada pamuk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zapada autor turc :pamuk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand romanul
Gavroche si Cosette de Victor Hugo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.
vreau si eu un sit sa pot citi carti pe net plz daca stiti dati-mi si mie este pe bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai romeo si julieta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contele de monte cristo, un roman masiv, dar foarte interesant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 20 ma ma cm andrei care vrea adresa mea de mail facebock e >wilem_andre_bmx20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mindrie si onoare de jane austen.pe aripile vintului de margaret mitchell. 11 minute si veronica se hotaraste sa moara de paulo coelho.sotia calatorului in timp de antry nifferengger. o viata de guy de maupassant.deci aceastea sunt foarte intersant. cei drept ca 11 minute de paulo coelho e pentru cineva care are peste 16 ani. e vora despre o prostitata.sunt interesante aceste carti, merita citite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul unui pusti volumele 1 si 2!+ jurnalul lui greg (sunt pe acelasi principiu!
Faceti cunostinta cu Loala! Lola devine faimoasa (daca ma intrebi pe mine acestea cu Lola sunt mai mult pentru fete )!(eu sunt fata)!
iti recomand sa cauti si cele lalte volume cu Lola dar cele lalte sunt doar in germana se numesc : Lola in misiune secreta, aplauze pentru Lola, lola inima-de-leu, lola in luna de miere (pe astea nu le-am citit pentru ca sunt doar in germana de o cam data )cand o sa apara o sa l citesc sigur!
alea cu jurnalul unui pusti si jurnalul lui greg le-am gasit la Cora, iar pe astea 2 cu Lola de pe net le-am luat (cele cu lola sunt de la editura Aquila )! 11!
sper ca te-am putut ajuta!

| dewtsa a răspuns:

Pai din tot ce am citit, cele 4 carti : twilight, new moon, eclipse si breaking down, mi-au placut cel mai mult, merita citite. pentru a intelege despre ce este vorba trebuiesc citite toate 4