| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa mai fac daca ma plictisesc?
Voi ce aplicatii si jocuri folositi cel mai mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite cateva idei :

-scrii poezii amuzante

-sa te uiti la un film

-sa te joci cu prietenii(sau sa te intalnesti cu ei)

-sa vorbesti la telefon cu ei

-sa faci farse la telefon

-sa te joci cu acuarelele ( gen sa te manjesti pe maini si apoi sa le pui pe o foaie)

-sa te joci pe telefon

-sa te joci cu sora/fratele (daca ai)

-sa sari coarda

-sa desenezi chestii amuzante pe o foaie

-sa iti faci poze amuzante

-sa iti faci cont pe conquiztador( e f tare)

-sa intri pe facebook(daca ai)

-sa iti faci unghiile

-sa iti faci parul(incerarca coafuri la nimereala, eu am gasit o gramada)

-sa faci parada modei cu hainele parintzilor

-sa iei tocurile mamei si sa te plimbi prin casa

-sa iei 2 suluri de hartie si sa te "imbraci" cu ea

-sa faci origami

-sa faci "retete" (gen o lingura de otet. doua linguri de scortisoara, patru linguri de faina etc.)

-sa te uiti la filmulete amuzante

-sa cauti haine sau pantofi pe net

-sa faci karaoke (chiar daca nu ai voce)

-sa dansezi

-sa cautzi poze amuzante

-sa raspunzi la intrebari pe TPU

-sa strivesti muste

-sa cauti povesti de groaza

-sa te uiti la poze(si pe net si in albumul foto)Mergi la un picnic impreuna cu amicii.

- Scrie-i o scrisoare unui bun prieten aflat la mare distanta de tine.Messengerul, emaiului si telefonul nu iti permite intotdeuna sa te deschizi si sa comunici asa cum ti-ai dori.

- Perfectioneaza-ti abilitatile de fotograf.

- Pregateste un pranz sau o cina pentru familia ta sau amicii tai.

- Scrie o poezie (sau mai multe).

- Deseneaza ori picteaza intr-un parc sau un alt loc pitoresc.

- Mergi intr-o tabara.

- Fa o vizita la tara, eventual la bunici.

- Incepe sa scrii un jurnal in care sa consemnezi ceea ce faci dar si gandurile ori sentimentele tale intime.

- Organizeaza impreuna cu prietenii o formatie de rock, folk, punk, gothic sau orice alt fel de muzica.

- Inventeaza un nou tip de sandwich.

- Plimba-te printr-un parc, o padure si gaseste 10 tipuri diferite de flori sau incepe sa iti faci un ierbar.

- Fa-ti un blog sau un website.In acest fel te vei obisnui sa scrii, vei invata lucruri noi despre internet si vei putea sa iti exprimi ganduirle si opiniile catre o multime de oameni.

- Citeste cartile pentru care nu ai avut timp pana acum, de care ai auzit sau pe care ti le-au recomandat cunoscutii. Eventual inscrie-te ori mergi la o biblioteca.

- Mergi, in compania amicilor, intr-o excursie cu cortul prin imprejurimile localitatii tale.

- Inventeaza un nou dans.

- Ajuta o persoana in varsta la gospodarie.

- Viziteaza o gradina zoologica.

- Invata o limba straina sau perfectioneaza-ti cunostiintele despre una pe care o stii deja.

- Citeste-i o poveste fratelui / surorii mai mici.

- Viziteaza o alta tara.Ah, banii, banii, banii!

- Apropo de bani... Daca esti destul de mare, ia-ti o slujba temporara. Desigur, cu acordul parintilor.

- Alatura-te unui grup ecologist si participa la actiuni de protejare a naturii.

- Invata un nou sport sau initiza pe cineva in tainele unui sport pe care deja il cunosti.

- Incepe sa practici yoga sau Tai Chi.

- Mergi la un concert.

- Ai o camera video? Creaza un film!

- Fa-ti un terrarium.

- Mergi regulat la strand, invata sa inoti sau fa cat mai multe ture de bazin pentru a-ti mari rezistenta fizica.

- Viziteaza un muzeu.

- Planteaza ceva nou in gradina.

- Pune-ti la punct arborele genealogic.

- Invata sa faci sa zboare un zmeu.

- Inventeaza un joc de carti.

- Foloseste o busola sau un GPS pentru a face o harta a imprejurimilor casei tale.

- Plimba-te cu bicicleta, rolele ori skateboard-ul.

- Petrece mai mult timp impreuna cu bunicii.

- Compune un cantec.

- Fa-ti niste tricouri personalizate.

- Mergi cu cainele la plimbare.

- Incearca sa rezisti macar o zi fara televizor si / sau calculator.

- Invata un nou joc de echipa.

- Uita-te la filmele tale favorite impreuna cu un prieten.

- Deseneaza sau picteaza potretul celui mai bun amic.

- Incepe sa colectionezi ceva.

- Invata sa descoperi stele si constelatiile de pe cerul senin al serilor de vara.

- Invata sa impletesti sau crosetezi.

- Invata ikebana.

- Aranjeaza-ti si redecoreaza-ti camera.

- Invata sa joci sah, bridge, table, etc.

- Ia-ti un animal de companie (cu acordul parintilor).

- Trimite-i un email unui amic cu care nu ai mai vorbit de mult.

- Treci in revista albumele cu pozele de familie pe care nu le-ai mai vazut de mult.

- Mergi la cinema impreuna cu prietenii.

- Comanda o pizza.

- Citeste in fiecare zi cateva pagini din DEX.In acest fel iti vei imbogati vocabularul.

- Organizeaza o petrecere in pijamale.

- Joaca badminton, frisbee, tenis de masa sau de camp.

- Mergi la pescuit.

- Creaza-ti un jurnal foto.

- Refa-ti pagina de pe site-ul tau social (Facebook, Myspace, Hi5, etc).

- Priveste apusul si / sau rasaritul de soare.

- Schimba-ti look-ul cu o noua tunsoare.

- Fa-ti un CD cu cantecele tale favorite.

5 răspunsuri:
| 141414 a răspuns:

Citeste o carte, uita-te la un film, plimba-te, fa sport, deseneaza, invata ceva nou (o limba, o materie, sa construiesti un obiect...). Succes! Si nu iti pierde timpul cu activitati inutile!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

LOL

| GolopențaAdrian a răspuns:

Rocket League e un joc care iti rupe plictiseala

| kristinatr a răspuns:

Poti sa te joci Best Fiends. Acum este popular si aproape toti youtuberii il joaca.

| Slabu_Tina_1998 a răspuns:

Triviador, iar pe telefon incearca fun run.