| anonim_4396 a întrebat:

Ce se mananca de post si ce nu?

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Poti manca alimente vegetale sau soia, nu ai voie sa mananci produse de origine animala si derivate ale acestora, iar in ultima saptamana nu se mananca si bea nimic de culoare rosie, ulei si otet.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai voie sa mananci mezeluri, lactate si carne si orice altceva care poate contine aceste lucruri (biscuiti cu lapte sau chips cu branza etc); Peste ai voie doar cand este dezlegare la peste-te poti uita intr-un calendar crestin.
http://crez.org/randuieli/posturi.asp
De post iti poti gati: mazare, fasole, salate, cartofi prajiti, piure etc si poti manca produse din soia, exista si pateuri de post, dulciuri de post.
Nu praji in aceeasi tigaie unde au fost prajite pulpe de pui de ex. Pe vremuri se foloseau vase speciale de gatit in perioadele de post.
http://www.egustos.ro/retete-culinare/mancaruri-de-post_19.html

| 31ea a răspuns:

Nimic de origine animala

Alte răspunsuri
cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa mananci legume, fructe si cereale.
Nu ai voie carne, lapte, oua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se mananca orice aliment care nu are in compozitie carne(inclusiv peste), lapte, oua (inclusiv icre) sau oricare derivat al acestora. In rest, tot ce e vegetal, e numa bun!

cami
| cami a răspuns:

Tot ce provine dl animale (carne, oua. branza, lapte...)nu ai voiewinking. Axeaza-te pe fructe si legume. tongue

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartofi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cartofi si nu ai voie lactate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De post nu poti manca:carne, lapte, oua, ciocolata, peste etc... dar poti manca legume, fructe, soia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se mananca produse provenite de la animale:carne, lapte oua.Ci puteti manca: fructe, legume, prajituri de post, in general produsele de post.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oua+carne+lactate+peste[decat cand e deslegare la peste(adica sambata+duminica)]+tot ce contine ulei}astea nu se mananca
soia, legume, fructe}astea se mananca