| BogdanVasc a întrebat:

Ce se poate intampla daca tin mai multe monede de 10 bani (50+ monede) intr-un borcan care contine apa? Am citit ca monedele de 10 bani sunt facute din otel cu invelis de nichel. Pot rugini?

Vreau sa colectionez multe monede (unele chiar vechi) si pentru un aspect mai autentic m-am gandit la ideea asta, dar totusi ma tem sa nu-mi rugineasca toti.
Astept raspuns rapid.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

laughing Din ce surse sigure să afli ceea ce vrei tu să auzi? Am văzut cu ochii mei zeci de monede ruginite. Aurul e singurul care nu se oxidează, iar apa are efect coroziv asupra tuturor metalelor. Uleiul protejează, dar nu e nevoie de asemenea măsuri disperate. Poți să le foliezi sau să le plastichezi, sau să le ții în mediu uscat (deci fără vapori de APĂ). SILICA te ajută să menții aerul uscat într-o cutie, spre exemplu. Atenție să nu înghiți boabele de SILICA.

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ideea unei valori a unei monede fie ea cat de veche, e gradul de conservare. Cu cât arată mai bine, deși veche, cu atât e mai valoroasă. Monede vechi și ruginite sunt peste tot.
Da, monedele de 10 bani ruginesc foarte ușor.

| BogdanVasc explică (pentru valentingb):

Ideea mea nu e sa le stric, dimpotriva, tinandu-le intr-un loc cum ar fi apa pot fii sigur ca nu se murdaresc, pierd (le pun intr-un loc si nu le deschid cel putin un an). Pacat insa de ce ai zis, ca se ruginesc, dar mai astept raspunsuri, poate cineva imi spune din surse sigure ca sunt rezistente la apa.

| valentingb a răspuns (pentru BogdanVasc):

laughing Din ce surse sigure să afli ceea ce vrei tu să auzi? Am văzut cu ochii mei zeci de monede ruginite. Aurul e singurul care nu se oxidează, iar apa are efect coroziv asupra tuturor metalelor. Uleiul protejează, dar nu e nevoie de asemenea măsuri disperate. Poți să le foliezi sau să le plastichezi, sau să le ții în mediu uscat (deci fără vapori de APĂ). SILICA te ajută să menții aerul uscat într-o cutie, spre exemplu. Atenție să nu înghiți boabele de SILICA.

| tacitacitaci a răspuns:

Cel mai simplu le tii in borcan, fara apa. Rezolvi toate problemele.