| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intimpla de la sterilet

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Steriletul are doua mari riscuri: creste usor riscul de sarcina extrauterina si creste semnificativ riscul de infertilitate chiar dupa indepartarea lui, de aceea nu prea se recomanda femeilor tinere, fara copii. Este metoda de contraceptie a femeii care are copii si nu are de gand sa mai ramana insarcinata.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Obstructioneaza fecundatia timp de cativa ani (cat este garantat).
Daca este "montat" corect, nu prea apar complicatii. Medicul ginecolog decide tipul folosit, il aplica si il indeparteaza la sfarsitul termenului de garantie.
Probleme pot apare daca se depaseste termenul de garantie (infectii, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Steriletul are rol de protecție împotriva sarcinii.
Dacă este pus corect și te prezinți la medic la termenele stabilite nu sunt probleme.
Steriletul nu este recomandat pentru femeile nulipare (cele care nu au niciun copil) din simplul motiv că pot apărea diferite infecții la nivelul aparatului genital și în consecință apare sterilitatea.
Cazurile sunt rare în care o infecție din sfera genitală feminină să aibă la bază steriletul.
Sfat: după montarea steriletului, respectă cu strictețe atât igiena intimă cât și vizitele la medic (cel puțin la 6 luni se face vizita).
Sănătate.
Pa, pa.