| Giuly_3112 a întrebat:

Cine a facut ciocolata?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciocolata lichida sau ciocolata solida, eu am facut de multe ori cu stafide si rom.

| inna a răspuns:

A fost inventata de azteci in urma cu 3100 de ani.

| Yume_2563 a răspuns:

Istoria ciocolatei începe cu doua mii de ani în urmă, când cultura arborelui de cacao era practicată în America de Sud.

Cristofor Columb (1502) a fost primul explorator care a luat contact cu boabele de cacao din Lumea Nouă. Aduse în Europa, acestea nu s-au bucurat de o prea mare atenţie, deoarece nimeni nu ştia la ce folosesc.

În 1519, conchistadorul Hernando Cortez a descoperit că Montezuma, conducătorul aztecilor, obişnuia să bea o băutură preparată din seminţe de cacao, numită "chocolatl". Montezuma obişnuia să bea aproape cincizeci de căni pe zi. El i-a servit lui Hernando Cortez această băutură regală, pe care acesta a găsit-o cam amară pentru gustul său.

Spaniolii au adăugat trestie de zahăr şi i-au îmbogăţit aroma cu ajutorul vaniliei şi scorţişoarei. În plus, au descoperit că băutura este mai gustoasă servită fierbinte.

Locuitorii Spaniei au început, treptat, să aprecieze miraculosul preparat, servit cu precădere de aristrocaţie. Ei nu au dezvaluit Europei secretul acestei băuturi timp de un secol. Călugării spanioli au fost cei care au făcut public modul de preparare a acestei băuturi ce a fost rapid apreciată la Curtea Regală din Franţa şi apoi din Marea Britanie.

Locul privilegiat al ciocolatei în civilizaţiile moderne se datoreşte aromei sale inimitabile, dar şi unei aureole magice transmise de-a lungul timpului. Într-adevar cacohuaquatl în limba incaşă înseamnă "cadoul grădinarului paradisului către primii oameni", adică a zeului Quetzalcoatl.

| m4them4tic a răspuns:

Nu stiu cine a facut-o(preparat-o), dar stiu cine a impachetat-o in staniol...rolling on the floor(marmota)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a inventat reteta pentru ciocolata? asta vroiai sa stii? pai cred ca exista de cand exista si arborele de cacao.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel care s-a gandit la mine!

| stetoscop a răspuns:

Hans Peter, inventatorul ciocolatei cu lapte
profesorului David Edwards, inventatorul ciocolatii eletronice

| Slowmotioon a răspuns:

Un om destept.care s-a gandit la la dorinta noastra de dulce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bota vlad alexandru