| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate povesti detaliat Romanul adolescentului miop partea a III-a Jurnalul de clasa sau siteul de unde o pot citi in intrgime dau funda

Răspuns Câştigător
| CaDet10000 a răspuns:

Sau Cap3 Jurnal de clasa

Eliade reciteste insemnarile cu intamplari din clasa.Caleia e ascultat la istorie de Noisil si e ajutat de Tolihroniade care-I sopteste. Pake va ramane repetent pentru ca Vanciu de mate l-a prins la bodega cu cateva sandwich-uri si o litra de tuica in fata. La ora de muzica dl Boloveanu isi vinde un teanc de foi, o noua romanta de-a sa Crinul, cu cate 6 bani foaia, dupa care la invitatia copiilor o canta la orga. Apoi fac pregatire pentru serbarea de sfarsit de an, in timp ce un coleg poreclit Fosil incearca sa fuga de la ora, fiind parat de copii.

Aguletti a plans la ora de chimie, invocand numele tatalui sau mort, pentru a scapa de insufficient.intreaga clasa a incercat sentimente de stanjeneala si penibil. Dinu e schimbat mult, desi e frumos, bun si intelligent nu-l mai pasioneaza chimia ca acum un an.Pe Robert il dor ochii din pricina cititului si a formolului cu care s-au dat clasele duminica. Teza la mate la care Eliade nu stie nimic si in consecinta nu poate rezolva problema desi e usoara.Se apropie sfarsitul anului scolar si-I cuprinde melancholia pe copii asteptand de la vacanta mai mult decat va fi poate. Fanica a reusit cu bine la chimie si e foarte fericit incat le ofera copiiilor 100 de lei pentru cornuri si ciocolata.El are o frica teribila fata de Toivinovici, proful de chimie.

1 răspuns:
| CaDet10000 a răspuns:

3. Jurnalul de clasă
El când a decis să scrie un roman ştia că trebuie să i-a câteva notiţe asupra vieţii lui de adolescent şi acasă dar şi la şcoală.Ora de istorie în această oră era ascultată o colegă de a lui care nu ştia nimic,dar cineva tot se găsea să sufle, dar sufla prost ca să nu se plictisească.Ora de muzică fiind ultima din acest an, maestrul a venit cu un teanc de note muzicale şi cu o nouă romanţă, Crinul.Ora de chimie, Aguletti a plâns pentru că mai luase un„insuficient" iar Fănică a luat „bine".Ora de matematică era un chin pentru el şi pentru alţi din situaţia lui.Problemele care se lucrau în clasă nu aveau un grad mare de dificultate dar pentru dar el nu le găsea rezolvarea.

Mai amplu nu pot.sad Dar cpl.happy