| GolopențaAdrian a întrebat:

Credeti ca va mai fi un al doilea Pamant? Ia uitati aici:http://news.google.com/......?/news/url

22 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

La cat de mare e universul sigur mai sunt planete asemanatoare.

| Mayhem666 a răspuns:

Chiar daca viata de pe alte planete este posibila, oricum, noi nu mai avem sanse sa aflam asta, pentru ca sunt foarte departe, iar noi nu o sa mai fim in viata pana ce vor reusi sa trimita cativa roboti acolo, ca sa faca poze si sa trimita date, etc. totusi aceea de la 4 ani lumina este aproape, dar va mai dura mult timp, pana vom dezvolta o tehnologie care sa ne permita sa calatorim cu viteza luminii, ca sa fie necesari doar 4 ani ca sa ajungem acolo. Dar la cat de mare este universul, este absolut imposibil sa nu existe macar cateva milioane, daca nu, miliarde de planete asemanatoare Terrei, si care pot sustine viata, poate chiar sa fie civilizatii. De fapt, am gresit cand am spus "poate", cuvantul potrivit este "sigur". Avem atatea de invatat, si atat de putin timp de trait, doar cei cativa zeci de ani pe care ii traim pe Terra nu sunt suficienti pentru a deslusi toate misterele universului.

| CuriousStuff a răspuns:

1.200 de ani lumina... Da, e aproape in comparatie cu altele. Dar nu o sa ajungem acolo in urmatoarele cateva zeci de mii de ani. happy

Stai ca nu citisem tot. E la 4 ani lumina, da, tot ne mai trebuie vreo cateva mii de ani sa ajungem acolo. happy
Cele mai noi si performante nave spatiale pe care le avem pot sa faca un an lumina in vreo 20.000 de ani. Deci cred ca ti-am raspuns cat de departe suntem.

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Se de ce zice ca e la 4 ani lumina de noi?

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

E mult 4 ani lumina?

| CuriousStuff a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cele mai noi si performante nave pe care le avem in momentul asta fac un an lumina in vreo 20.000 de ani, rotunjit. Pe viitor cu siguranta o sa mai avanseze.
Naveta spatiala care a calatorit cel mai mult e Voyager 1, si in aproape 40 de ani a reusit sa faca nici 20 de ORE lumine. Bine, tehnologie e veche, dar nu se avanseaza asa de mult precum am crede. Si nici nu are rost. Parerea mea e ca nu o sa ajungem niciodata foarte departe. Distantele din universul asta sunt mult prea mari.

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Atunci va fi imposibil sa se ajunga cu oamenii pe aceasta planeta sa se vada cum este pe ea?

| CuriousStuff a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu in viitorul apropiat. Oricum. Cum am zis, peste inca cateva mii de ani, poate. Poate o sa putem sa mergem cu viteza lumii, desi ma indoiesc. Deja dam in Si-Fi.

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Dupa parerea ta cati ani lumina trebuie sa fie ca sa fie extrem de aproape de pamant incat sa se poata ajunga la ea si daca s-ar vedea cu ochiul liber planeta cati ani lumina ar fi pana la ea?

| CuriousStuff a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Eu o sa fiu mort de mii de ani cand o sa reuseasca omenirea sa calatoreasca 1 an lumina. Nu stiu cat de aproape trebuie sa fie, Noi inca ne chinuim sa mergem prin sistemul nostru solar, care e extrem de aproape de noi. Inca nu am trimis oameni pe Marta, care e urmatoarea planeta dupa noi, cea mai apropiata.
Planetele nu le poti vedea cu ochiul liber, vezi doar stele. Si stelele pe care le poti vedea tu cu ochiul liber, noaptea sunt la cel putin 4 ani lumina de noi, cele mai indepartate sunt si la cateva milioane de ani lumina de noi. Cel mai sigur multe dintre ele deja nu mai exista, le vedem doar lumina pe care o produceau acum sute/mii de ani

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Inseamna ca e o minciuna ca o sa duca oamenii acolo si posibil daca soarele se va stinge sa fie viata pe aialalta planeta

| CuriousStuff a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu e o minciuna, daca nu ne autodistrugem intre timp, cu siguranta peste extrem de mult timp o sa ajungem si pe alte planete. Dar nu "in viitorul apropiat" cum scrie acolo. Soarele nostru drag mai are mult si bine de trait pana sa se stinga, stai linistit.

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Da am vazut ca steaua Proxima Centauri este cea mai apropiata stea de pamant in jurul careia se invarte aceasta planeta

| GolopențaAdrian explică (pentru CuriousStuff):

Bine la 4, 2 ani lumina de pamant

| untu a răspuns:

Golopenta si CuriousStuff nu va faceti iluzii si sa va faceti sperante desarte ca este imposibil ca lumea sa calatoreasca si sa ajunga acolo!

| GolopențaAdrian explică (pentru untu):

Stiu ca no sa ajunga dar poate in viitor

| untu a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da,dar va fi foarte scump transportul cu naveta sau cu racheta cu combustibil special!

| GolopențaAdrian explică (pentru untu):

Da asa e deci ramane de vazut

| UzOm a răspuns:

Surpriză, au ajuns oamenii pe planetă și au observat că nu există oxigen, ci alte gaze! Șoc, șoc, șoc! Omenirea s-a pregătit pentru asta timp de mii de ani, iar acum când au ajuns, au observat că pe lângă lipsa de oxigen, gravitația este cu mult mai mare decât pe pământ, iar oceanul la care visau, era de fapt o mare minciună înghețată. laughing))

Hai mă omule, noi nu putem observa ce se află pe planetă cu telescoapele noastre de ultimă generație, dar visăm la călătorii spațiale... Ca să nu mai zic că patru ani lumină sunt foarte puțini în comparație cu distanța dintre Terra și Kepler-186f. Ar trebuii să putem observa liniștiți de pe Terra ce se află pe planeta aia, dar pe noi ne bate grija în alte părți, precum religia sau războaiele între noi. Dacă chiar există extratereștri, sunt sigur că-și dau șpițe unul altuia de ciudă când văd că noi, cei care ar trebui să guvernăm pe pământ uniți între noi ca specie, ne batem ca ratații pentru o bucată de pământ care nu valorează nimic în galaxie. Ca să nu mai zic de faptul că dacă tot vrei să cucerești ceva, de ce nu te orientezi către spațiu? Da știu, costuri mari, eforturi uriașe, dar nah, una-i când ai o planetă doar a ta și alta când ai 1 km de pământ nefolositor plin de urmele războiului. Înțeleg de ce nu ne vizitează încă, deoarece dacă noi ne mâncăm între noi, oare ce vom face cu ei? laughing)) Că sunt sigur că ei nu vor face nimic cu noi, eventual cina lor de lux.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Sant multe ășanete la fel ca a noastra, daca e mult 4 ani lumila pentru nivelul nostru actual nu stiu, stiu doar ca acum am putea calatori prin spatiu cu max 75000 km ora insa pana acea distanta de 4 anii lumina e deja prea mult. am inteles caci cu ajutorul mecanici cuantice sa gasit o metoda sa scurteze spatiu timp doar ca mai avem nevoie de 200 ani de cercetari. asta o stiu din documentare.