| crisbebe a întrebat:

Cum aflu aria unui triunghi dreptunghic? ca nu stiu cum ca zice ca catetele sunt 3, 6 respectiv 0, 5.
nu vreau rezolvarea ci doar explicatia
funda

19 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Uite cum se calculează aria unui dreptunghi:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arie

Mai departe te descurci tu.
Succes!

| mihnea123abc a răspuns (pentru blueangel99):

Trebuie aria un tringhi drept

| Danyelusha a răspuns:

Pai triunghiul dreptunghic are 2 metode de a-i afla aria :
1) Aria triunghiul dr= ipotenuza ori inaltime supra 2
2) Aria triunghiul dr=cateta1 ori cateta2 supra 2 in cazul tau trebuie sa plici a-2-a ariewinking
Sper ca ti-am fost de ajuor happy

| Anddreee a răspuns:

Inmultesti catetele supra 2, adica formula este C1 * C2 supra 2.

| Cirus a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic aria este egală cu semiprodusul catetelor

| Anndi98 a răspuns:

Sau poti sa duci o inaltime si sa o afli, C1*C2 supra Ipotenuza si apoi inaltimea triunghiului dr vine ca a unui triunghi normal adica inaltimea ori baza pe 2. batting eyelashes

| Ramy98 a răspuns:

Aria e egala cu ipotenuza ori inaltimea supra 2 sau cateta 1 ori cateta2 supa 2

| Roby_7369 a răspuns:

C1xc2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand un triunghi dreptunghic nu are 3 catete(problema e gresita daca datele sunt asa)si in al doilea rand aria triunghiului dreptunghic este egala cu:cateta1 * cateta2 supra 2. Sper ca te-am ajutat.

| sorinshady94 a răspuns:

Din cate imi amintesc eu aria unui triunghi dreptunghic era suma catetelor supra 2... big grin Incearca asa si eventual dupa ce rezolvi uita-te la raspunsuri sa vezi daca ti a dat bine...happy

| sorinshady94 a răspuns:

Sau produsul catetelor supra 2... big grin cred ca asa e

| Anuldedinainte a răspuns:

De exemplu triunghiul ABC are m(A)-90*
Aria triunghiului abc va fi egala cu produsul catetelor supra doi. In cazul de fata ABxAC supra doi. Sper sa te ajute!

| CybergShark a răspuns:

Ai formula prima cateta x a doua cateta supra 2... si o cateta nu poate fi o...

| BowWow a răspuns:

Pai din cate imi amintesc eu aria unui triunghi dreptunghic este prima cateta inmultita cu cea de-a doua totul supra 2.

| Anton_Danyel_1992 a răspuns:

Aria triunghiul dr= ipotenuza ori inaltime supra 2

| FiTz3 a răspuns:

Aria este egala cu cateta ori cateta supra ipotenuza. Funda

| Postelnicu_Alin_2000 a răspuns:

Pai cred ca ar fi.....nush nici eu scuze.winking

| Odryy a răspuns:

Imultesti ambele catete supara lui 2

| andyyes a răspuns:

Un triunghi are lungimea laturii(l)si inaltime(h) aria se calculeaza lxh totul supra 2! Adica faci 3, 6x0, 5:2 apoi aflii raspunsul si gata! Sa ghices esti in a sasea laughing) ca mine