| Aazra a întrebat:

Cum ar fi să iubim România?
Eşti mândru că eşti român?

(exemplele mele: peisajele, istoria, oamenii celebrii din ţară etc. să le/îi punem mai mult în valoare - să ne schimbăm atitudinea, făcând impresie bună în alte ţări)

PS: Întrebare din curiozitate.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da eu sunt foarte mandru ca sunt Roman si ma mandresc cu multi alti romani.
pacat insa ca cei care ne fac imagine in afara sunt doar tiganii si cocalarii

| neutrino a răspuns:

Tara si parintii se iubesc neconditionat.

| popmirgea1999 a răspuns (pentru neutrino):

Ia zi tu, cat la 100 esti patriot?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Fiindca suntem totusi la categoria politic si social ma mir cum de n-a venit stiu eu cine sa-ti spuna ca faci propaganda mascata psd-ului.

Si ca sa bat asa un apropo, uite eu sunt mandru ca sunt roman si-as vrea si altii sa fie mandrii ca sunt romani nu nemti.

Ca vad ca nu-si mai aduce aminte nimeni perioada ocupatiei germane cum nu-si aduc aminte nici modul in care Merkel a sustinut asiduu regimul Basescu mentinandu-l in functie prin diverse presiuni ce au determinat CCR sa decida ce-a decis la ultimul referendum de demitere.

Sunt mai mandru ca sunt roman decat cei care de exemplu o injura pe Halep la tv facand-o taranca sau pe facebook latrand ca vezi doamne "a invatat-o minte Serena" sau decat cei care s-au bucurat ca niste animale cand a invins-o Sarapova.

Unii nu doar ca nu-s mandri ca sunt romani, ba chiar ar trebui sa le fie jena de ei insisi pentru ca nu tin cu tara lor.

| Aazra explică (pentru AlexanderAdrian):

Câtă dreptate poţi avea. Sunt fel şi fel de oameni în România, dar majoritatea au ceva împotriva celora care au ajuns ceva. O fi invidia că ei nu pot fi un exemplu pentru ţară, asta în loc să fie mândri..Decât să înjure şi să batjocurească să se gândească ce e în neregulă cu ei. Oricum nu e ca şi cum dacă aş vorbi s-ar schimba ceva.

| popmirgea1999 a răspuns:

NU! Nu sunt mandru de nimic. NU ma mandresc nici cu mine( adica noa, nu ma dau cine nu sunt eu, sunt un tip modestbig grin, nu ca ma laud). Si chestia asta cu mandria ma enerveaza. Adica de ce sa te mandresti cu ceva care nu e al tau? SIngura persoana de care ar trebui sa fii mandra esti tu si numai tu(exceptie facand mama, tata sora fratele sau cineva mai apropiat din familie)

| Aazra explică (pentru popmirgea1999):

Sunt şi eu modestă. Nu e vorba de acea mândrie, mă refeream la mândria că faci parte dintr-o ţară şi ai o viaţă bună(se putea şi mai rău). Mândru în sinea ta (dacă vezi un documentar real legat de ceva frumos din România sau un discurs care evidenţiază lucrurile bune din ţară, nu ţi se face puţin pielea de gâină pentru că aparţii ţării?), nu să te mândreşti în faţa altora cu ce nu e al tău sau ceea ce nu eşti. Dacă eşti din România şi ai cetăţenie este ţara ta. Este alegerea ta dacă vrei sau nu să te mândreşti cu ea. Mă refeream că dacă am vrea să valorificăm lucrurile mici pe care le avem să facem o impresie bună şi să nu mai furăm/batjocorim etc. totul ar căpăta o altă culoare. Întodeauna există o soluţe, doar că alegem calea mai uşoară.

Mulţumesc, apreciez. Aştept şi alte păreri.

| popmirgea1999 a răspuns (pentru Aazra):

NU. nu ma mandresc nici ca fac parte din tara. Probabil ca nu ma mandream nici daca ma nasteam si locuiam in Norvegia(dau un exemplu). Mi se pare cea mai mare prostie si ipocrizie. Cand aud pe altii ca se mandresc cu steaua( de exepmlu) sau noa, imi vine sa ma lovesc tot in cap.

| Aazra explică (pentru popmirgea1999):

Am înţeles, ţi se pare o prostie. Ei bine, pentru mine nu e, dar încerc să fiu empatică şi te înţeleg. Nu toţi suntem patrioţi/nu ne mândrim cu ţara.
Şi mai ţin să precizez că nu am treabă deloc cu "steaua". (vorbesc strict de România şi ce ţine de ea)
Este părerea ta şi îţi respect răspunsul.

| Ely3434 a răspuns:

Originala intrebare, eu apreciez mult originalitatea :* Eu sunt mandra ( nu in modul de care zicea Popmirgea1999 ) deoarece nu ai cum sa schimbii ceea ce esti, nu ai de ce, si eu nu vreau sa schimb asta sau orice altceva, cine ma place, ma place pentru ceea ce sunt, cine nu pa! Inca din cei mai vechi ani stramosii nostri s-au remarcat prin curaj, tactica in lupte si iubirea de patrie. Tara noastra este foarte frumoasa, oamenii sunt primitori, amabili, simplii, modesti ( mai ales cei in varsta ), in alte tari vecinii dabia se saluta, la noi, cel mai mult la tara, vecinii fac parte din viata de zi cu zi, se leaga prietenii de mici si dureaza o viata. Peisajele sunt de asemenea foarte frumoase, acum un an am vazut pe ProTv un documentar despre Carpati facut de straini, regele Mihai facea parte din el, explica de ce iubeste aceasta tara asa de mult. Traditiile ma mai fac mandra, mancarea este printre ce mai gustoase, la o prezentare de moda in strainatate au fost tinute alcatuite din costumul nostru national, chiar la o facultate cunoscuta ( nu-i mai stiu numele ) se preda romana. Tara aceasta este foarte frumoasa dar se fura mult in ea, cladirile vechi sunt lasate sa se darame ( strainii aprecieaza mult casele traditionale), am in sat o casa de aproape 150 de ani, care din pacate nu este intretinuta si multe altele asemanatoare in alte sate, modelul acelsa de casa boiereasca, ori cu prispa din lemn, ori din caramida si scari. Turismul nu este dezvoltat ( probabil de aceea se pastreaza asa de bine peisajele acelea naturale de munte, intr-un fel poate e bine ). Sunt multe motive. Majoritatea ne vad ca tigani, deoarece in alte tari acestia ne fac de ras. Nu sunt rasista dar comportamentul lor e chiar sub orice critica, cu furatul etc. Am vazut pe un canal Reality o emisiune in care se faceau controale la aeroport si era un tigan care spunea ca era roman si avea droguri, acea imagine in care politistii il priveau mi-a ramas in minte. Insa, sunt si lucruri cu care ne mandrim, cei care participa la olimpiade de matematica, informatica, sportivii : Nadia Comaneci ( primul 10 din instoria gimnasticii, nu au avut cum sa-l noteze si l-au afisat,, 1.00 ", multi altii pe care eu nu-i stiu, am doar 14 ani, Catalina Ponor, Larisa Iordache, Simona Halep in mod special, aceasta fata a muncit atat de mult si a invins-o pe Sirina Wiliams. Sunt multe motive din care sunt mandra. Dar tu? :*

| Aazra explică (pentru Ely3434):

Am multe motive să fiu mândră de ţara mea. Dacă aş sta să mă gândesc la câte lucruri aş putea spune despre România cred că aş scrie cel puţin două pagini de A4 la calculator (cel mai mult legat de istoria şi strămoşii noştrii, dacii au fost foarte curajoşi).
Am pus întrebarea din curiozitate, chiar mă bucură faptul că la 14 ani te mândreşti cu ţara ta, nici eu nu sunt aşa în vârstă (sunt copil, momentan), dar mi se pare interesant subiectul. Când mai dau de persoane din alte ţări şi vorbesc virtual, le spun de unde sunt şi nu îşi pot da seama decât dacă le zic de "Dracula". însă le-am spus multe lucruri frumoase despre ţară. Există proiecte ca "Yes event", în care îţi prezinţi ţara, dacă nu mă înşel am câştigat odată şi s-a ţinut în România mai demult.
În legătură cu ţiganii nu am nimic cu ei, nu sunt rasistă. Dar nu numai ţiganii fac aşa: am văzut români 100% care se comportă mai urât ca şi unii ţigani. Faptul că îi îndepărtăm de noi, ţiganii, o iau pe drumul lor e şi vina noastră că sunt aşa..la şcoală toţi îi marginalizază etc. nu mă mai abat de la subiect. Mulţumesc frumos pentru răspuns! Chiar mă simt bine, văzând asemenea gândire din partea ta.

| Ely3434 a răspuns (pentru Aazra):

Imi place gandirea ta :* Cati ani ai? :*

| Aazra explică (pentru Ely3434):

17 ani. Nu foarte mulţi, dar nici foarte puţini.

| tony23ct a răspuns:

Noroc ca nu sunt roman sunt tigan

| Aazra explică (pentru tony23ct):

Dacă te-ai născut în România şi vorbeşti româna, ar trebui să îţi fie ruşine de ceea ce ai spus.