| 2104 a întrebat:

Cum pot curata un stilou de cerneala intarita, am unul de la waterman si unul de la bic

Cum a curat fara sa se strice penitele?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Lași oțetul în stilou, cam 10 minute după îl verifici dacă sa curățat, dacă nu sa curățat tot îl mai lași puțin și tot așa până se curăță.
ATENȚIE!
Să nu lași oțetul în stilou mai mult de o zi, sau mă rog acum depinde și de câtă cerneală întărită are stiloul în el, deoarece oțetul este un acid, slab, dar care poate să degradeze stiloul doar dacă este lăsat 2-3 zile.

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Cerneală întărită... încearcă să-l speli sau să-l cureți manual, astfel încât să îndepărtezi cât mai mult din cerneală. apoi, pentru cerneala întărită care rămâne și nu o poți curăța, deși pare o prostie ce o să îți spun... încearcă să bagi în stilou acid acetic adică oțet, acesta va dizolva 100% cerneala întărită fără să afecteze stiloul.

| Iunix a răspuns (pentru Iunix):

Lași oțetul în stilou, cam 10 minute după îl verifici dacă sa curățat, dacă nu sa curățat tot îl mai lași puțin și tot așa până se curăță.
ATENȚIE!
Să nu lași oțetul în stilou mai mult de o zi, sau mă rog acum depinde și de câtă cerneală întărită are stiloul în el, deoarece oțetul este un acid, slab, dar care poate să degradeze stiloul doar dacă este lăsat 2-3 zile.

| Iunix a răspuns:

Dacă mai ai întrebări să le pui aici și să îmi spui dacă ți-am fost de folos happy