| мαrιαη03 a întrebat:

Cum pot face un server de minecraft?

Răspuns Câştigător
| BPAndrei a răspuns:

Pai daca vrei sa deschizi o harta poti sa dai direct open to lan din setari sau downloadezi minecraft server de pe site-ul minecraft, de unde ai cumparat si jocul, si deschizi separat server si va logati cu Ip-ul care il ia serverul

6 răspunsuri:
| BPAndrei a răspuns:

Depinde de server. daca vrei sa faci un server doar pentru tine si amicii tai, si sa il tii deschis doar cand te joci tu, doar downloadezi minecraft server il deschizi, creezi un server, si dai prietenilor IP-ul srvului. daca in schimb vrei un server care sa fie deschis non-stop, ai varianta de mai sus, cu conditia ca pc-ul pe care ai serverul sa fie deschis mereu, sau poti sa iti inchiriezi un hosting/server special.

| мαrιαη03 explică (pentru BPAndrei):

Un server doar pentru min si prietenii mei. Deja am Minecraft. Dar nu inteleg. Spune-mi te rog practic cum trebuie sa fac. Sa dau deschidere in lumea LAN?

| мαrιαη03 explică (pentru BPAndrei):

Pare complicat. Si nu am priceput imic. Dar mersi de ajutor. FUNDA

| BPAndrei a răspuns (pentru мαrιαη03):

Ce este atat de complicat? deschizi jocul, dai la setari > open to lan, deschizi un browser, cauti ip-ul in setarile de net, daca nu stii cauta pe http://adresameaip.go4it.ro/ si dai numarul ala prietenilor. ei selecteaza modul multiplayer si baga ip-ul tau acolo ca adresa si intra pe harta ta in punctul in care ai inceput tu.
Daca tot nu ai inteles, sper sa stii macar engleza, uite un video;)
http://www.youtube.com/watch?v=FsUw7CP-CQI

| мαrιαη03 explică (pentru BPAndrei):

Stiu engleza. Mersi mult de ajutor. De data asta am priceput!

| BPAndrei a răspuns (pentru мαrιαη03):

Pai daca vrei sa deschizi o harta poti sa dai direct open to lan din setari sau downloadezi minecraft server de pe site-ul minecraft, de unde ai cumparat si jocul, si deschizi separat server si va logati cu Ip-ul care il ia serverul

| animeboy2021 a răspuns:

Salut,
Poti creea un server multiplayer de minecraft pe site-ul aternos.org.
Creeaza un cont pe acel site si dupa aceea creeaza un server de minecraft java edition, bedrock edition etc.
Sper ca te-am ajutat!