Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2755930intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
17 Sep
SATI 278.752AFISARI
146.382VIZITE
131.359V. UNICI
8 Iunie 2010
Anonim intreaba:

Cum pot sa fac litera a(CU CACIULITA)sau I...inafara de alt+shift ca am incercat si nu merge

DAu funda

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    8 Iunie 2010 21:20
    eluveitie a răspuns:

Http://diacritice.ro/
    Instalezi programul apoi îţi arată mai jos un filmuleţ şi îţi explică ce să faci mai departe. După aceea vei apăsa doar pe alt dreapta şi litera care vrei. :)

• 13 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 8 Iunie 2010 21:26
    DiDi a răspuns:
    Poti online, cu:
    http://srv.diacritice.com/

Sau, poti seta de la tastatura, pe bara de start, o sa-ti apara un patrat care contine un " En ". Dai click acolo, si ai sa vezi ca iti da si varianta " Ro "; dand un click pe " Ro ", o sa ai tastatura setata pe limba romana si vei putea scrie cu diacritice.
  • 8 Iunie 2010 22:05
    eluveitie a răspuns:
    Probabil se deselectează. Şi mie mi se întâmpla chestia asta la messenger dar acum îmi merge. Îţi apare jos în dreapta o tastatura mică, dai click pe ea si selectezi din nou "română cu alt dreapta"... dacă nu funcţionează atunci nu ştiu care e problema
  • 8 Iunie 2010 21:17
    unknownn a răspuns:
    Quiss totul ok pana la pasul unde sa selectez in dreapta RO...
    Nu apare nici macar EN nimic e gol
  • 8 Iunie 2010 21:42
    unknownn a răspuns:
    Multumesc eluvetie
    Dar am intampinat o noua problema...
    Chestia asta cu diacrticile nu merge sa scriu aici de ex...de ce? Intr-un text document mergea dar aici nu de ce? pur si simplu tin apasat alt dreapta A si nu merge
  • 9 Iunie 2010 10:18
    unknownn a răspuns:
    Mulţumesc mult eluveitie
    îti dau o fundiţa ca m-ai ajutat
    Incă odată mulţumesc mult!
  • 8 Iunie 2010 21:49
    Tourniquet a răspuns:
    Salut.

In bara unde scrie,, start" in parte cealalta (dreapta) este undeva unde scrie EN si tu setezi pe RO. Dai pe tastatura la,, [. ]. :;, " ' " si astea sunt.
    Uite : ă, î, â, ş, ţ.
  • 8 Iunie 2010 21:20
    Georgika™ a răspuns:
    Pai mai intai trebuie sa iti setezi si limba romana: faci asa: dai start->control panel->regional and language options->languages->details si dai apoi add la limba romana apoi merge chestia cu alt+shift. Tastatura se schimba putin dupa : [=ă; ]=î;;=ş; '=ţ; \=â happy funda happy
  • 8 Iunie 2010 21:12
    Quiss a răspuns:
    Te duci in START, apoi mergi la Control Panel si dai click pe Regional and Language Options. Selectezi din lista Romanian, dai Apply apoi OK si o sa-ti apara in dreapta jos o bara de unde selectezi RO.
    Comenzile tastaturii se modifica putin mai ales in partea din dreapta, mai ales tastele [, ], \, ' si inca cateva. Ma rog, le descoperi tu. big grin
    Lyss . a răspuns:
    Controp Panel -> Regional and Language -> Romanian.
    Iti va aparea in bara de start.
    Sau poti scrie textul pe http://srv.diacritice.com/ si sa transformi xD.
    Neylin a răspuns:
    In word: te duci la insert-> simbol -> selectezi litera -> gasesti in josul ferestre un buton "shortcut key" (asociere rapida)-> la "current keys" dai delete -> adaugi la new shortcut key tasta pe care o vrei(apasand-o). Eu mi-am le-am pus pe F2, F3... Sper ca ti-a fost de folos. happy
  • 12 Februarie 2011 21:21
    Raspuns anonim:
    Merci quiss...am reusit
  • 15 Martie 2012 22:05
    Alexandru_Irodia_1993 a răspuns:

foarte ușor frate scrie pe net
    diacritice.com
    16 Martie 2012 15:05
    unknownn a răspuns (pentru Alexandru_Irodia_1993):
    A trecut aproape 2 ani de cand am pus intrebarea, astept inca un raspuns peste inca 2 ani, in 2014, sa faci cumva ca tot pe 15 martie sa lasi reply-ul.
    Ok?
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)