Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2986777intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
31 Aug
SATI 292.452AFISARI
126.431VIZITE
112.152V. UNICI

Cum pot sa imi dau seama care cuvinte sunt formate prin Conversiune? Care explica cel mai bine primeste fundita

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Schimbarea valori gramaticale(conversiunea) este mijlocul de imbogatire a vocabularului prin care se formeaza cuvine noi prin trecerea de la o parte de vorbie la alta...cuvantul nu isi schimba forma...cuvantul format prin conversiune se comporta ca partea de vorbire la care a trecut... EX: NOAPTEA este instelata ...noaptea este subst (se poate numara o noapte, doua nopti)...si.NOAPTEA visez putin ...este articulat cu articolul hotarat (a)...[daca pui intrebarea CAND visez mult? noaptea) .este complement circumstantial de timp(pentru.ca am pus intrebare cand?)...nu are atribut => adv de timp... deci cam asta este din subst o ajuns advtongue,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ex:.Invata BINE...BineLE facut nu se uita... M-a facut UN bine... (uite un bine ...este substtongue. si la prima bineLE ESTE ARTICULAT)... deci cuvantu ala sa faci propoziti de la o parte de vorbire la alta parte big grin. sper sa intelegi din ce am zis eu pe aicea. ca toate le-am intors .pa pa:*

a răspuns (pentru NoName0011):

Odododo! love struck Mulţumesc puppy dog eyes şi pe mine m-ai ajutat. laughing puppy dog eyes :*

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 16 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Ai def mai joswinking prin conesiune se pot obtine substantive din : 1.adjective2.verbe la participiu 3.adverbe 4. interjectie
    apoi
    odjective din : 1.verbe la participiu 2.gerunziu 3.pronume

adverbe din :1.adjective 2. vb la participiu 3.subst.

prepozitii din 1.adverbe2.vb la participiu 3.substantive happy
  • a răspuns:
    Pai.
    fiecare parte de vorbire devine substantiv prin articulare!
    de ex: adjectivul rau-substantiv: raul.
    sau.adjectivul bine...devine adverb daca`l pui pe langa un verb.
    Eu am invatat treaba asta cu conversiunea...usor.adica.te uiti pe text...vezi.care are forma de adj...(de ex) si pui intrebarea.
  • a răspuns:
    Ce ma face sa rad si ma enervez usor ca nu vad nici un fel de cuvant decat explicatii imbecile -_________- FGM! VREAU UN CUVANT IN PANA MEA! UN CUVANT! cei asa de greu
  • Raspuns anonim:
    Nu stiu eu am facut romana cu femeia de servici.
    a răspuns (pentru anonim_4396):
    Frate asta e buna rau rolling on the floor)))))
    Loll cum sa faci romana cu femeia de servici da la ce scoala esti?
    laughing)))
    - Ascunde conversatia (3 răspunsuri)
  • Raspuns anonim:
    Pai trebuie sa vezi cunvintele care sunt de obicei vocice sau cu linie de dialog eu asa stiu
  • Raspuns anonim:
    Da ma rog cum a zis fata de jos!
  • Raspuns anonim:
    Cu grija si cu atentie

• Raspuns anonim:
    Nu
  • a răspuns:
    Dar vreau sa va intreb:cand ni se cere sa transcriem un cuvant format prin conversiune dintr-un text.Cum ne dam seama ca e conversiune?
    Trebuie neaparat sa fie in cel putin 2 fraze in acel text pentru a ne da seama?
  • a răspuns:
    Mau plictisit asta cu schimbarea clasei gramaticale explicati calumea
  • a răspuns:
    Schimbarea caracteristicilor gramaticale fara a recurge la sufixare sau prefixare.
    Ex1: Am o rochie frumoasa. (adj.)
    Frumoasa vine la vale. (subst.)
    Ex2: Noaptea este instelata. (subst.)
    Vom pleca noaptea. (adv.)
  • a răspuns:
    Nosh nici eu.