| Suzy a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama care cuvinte sunt formate prin Conversiune?

Răspuns Câştigător
| NoName0011 a răspuns:

Schimbarea valorii gramaticale(conversiunea) este mijlocul de imbogatire a vocabularului prin care se formeaza cuvinte noi prin trecerea de la o parte de vorbie la alta.Cuvantul nu isi schimba forma; cuvantul format prin conversiune se comporta ca partea de vorbire la care a trecut... EX: NOAPTEA este instelata ...noaptea este substantiv (se poate numara o noapte, doua nopti)...si NOAPTEA visez putin ...este articulat cu articolul hotarat (a)...[daca pui intrebarea CAND visez mult? noaptea) este complement circumstantial de timp]
Un alt exemplu este cu "bine":Invata BINE/ BineLE facut nu se uita... Mi-a facut UN bine... (un bine este substantiv tongue).
Succes!

| Băă_Dany_1997 a răspuns (pentru NoName0011):

Odododo! love struck Mulţumesc puppy dog eyes şi pe mine m-ai ajutat. laughing puppy dog eyes :*

| DellyaIustyna a răspuns (pentru NoName0011):

Mersi...m.ai ajutat si pe mine happy

| BM_Georgiana_2003 a răspuns (pentru NoName0011):

Dar în textul Toporași care sunt cuvintele formate prin conversiune?

| CartofiorPrajitXD a răspuns (pentru NoName0011):

La primul exemplu ai gresit. Substantivul nu are nicio legatura cu complementul. Substantivul e parte de vorbire si complementul e parte de propozitie( functie sinctactica)

20 răspunsuri:
| denisa0906 a răspuns:

Ai def mai joswinking prin conesiune se pot obtine substantive din : 1.adjective2.verbe la participiu 3.adverbe 4. interjectie
apoi
odjective din : 1.verbe la participiu 2.gerunziu 3.pronume

adverbe din :1.adjective 2. vb la participiu 3.subst.

prepozitii din 1.adverbe2.vb la participiu 3.substantive happy

| noname_3387 a răspuns:

Pai.
fiecare parte de vorbire devine substantiv prin articulare!
de ex: adjectivul rau-substantiv: raul.
sau.adjectivul bine...devine adverb daca`l pui pe langa un verb.
Eu am invatat treaba asta cu conversiunea...usor.adica.te uiti pe text...vezi.care are forma de adj...(de ex) si pui intrebarea.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa vezi cunvintele care sunt de obicei vocice sau cu linie de dialog eu asa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma rog cum a zis fata de jos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu grija si cu atentie

Alte răspunsuri
| Godgodadi43 a răspuns:

Ce ma face sa rad si ma enervez usor ca nu vad nici un fel de cuvant decat explicatii imbecile -_________- FGM! VREAU UN CUVANT IN PANA MEA! UN CUVANT! cei asa de greu

| alex98_3728 a răspuns:

Dar vreau sa va intreb:cand ni se cere sa transcriem un cuvant format prin conversiune dintr-un text.Cum ne dam seama ca e conversiune?
Trebuie neaparat sa fie in cel putin 2 fraze in acel text pentru a ne da seama?

| rEas0nNNNN a răspuns:

Mau plictisit asta cu schimbarea clasei gramaticale explicati calumea

| Stinly a răspuns:

Schimbarea caracteristicilor gramaticale fara a recurge la sufixare sau prefixare.
Ex1: Am o rochie frumoasa. (adj.)
Frumoasa vine la vale. (subst.)
Ex2: Noaptea este instelata. (subst.)
Vom pleca noaptea. (adv.)

Alte răspunsuri
| Nicoara_Adriana_1977 a răspuns:

Rog ajutor la conversiunea cuvantului pui.