| 44TheSinner44 a întrebat:

Cum poti sa cresti in abonati pe YouTube? Chiar daca am o calitate video si audio foarte buna, nu cresc in abonati deloc. Postez des, si postez videoclip-uri interesante, nu Minecraft.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, pai o sa incerc sa iti dau cateva sfaturi :D.
In primul rand, incepe sa folosesti tag-uri (cand publici un videoclip iti apare intr-un meniu). Asa, poti face sa apara video-urile tale atunci cand cauti ceva pe youtube.
Poti cauta tutoriale pe youtube despre cum sa faci un intro (maxim 6-7 secunde daca se poate). Incearca totusi sa nu faci d'ala in care numele e scris mare pe ecran si are o animatie iar pe fundal ruleaza o melodie trap... cel mai bine ar fi un intro simbolic, cu o melodie calma :). Poti pune si o melodie de fundal (tot calma - sau mai tensionata putin, depinde despre ce e videoclipul -), nu trap sau alte chestii. Si incearca sa vorbesti despre lucruri mai interesante, sau macar sa creezi tu continutul. De exemplu la videoclipul https://www.youtube.com/watch?v=vwValqxfPMU ai spus mai mult generalitati pe care le poti gasi si pe wikipedia (da, am vazut ca textul e luat cam 90% de acolo si cam e o problema pentru ca plictiseste :( ). Puteai sa zici despre ceva ce s-a intamplat acolo ( daca nu e nimic interesant de spus, cauta alt subiect :) ). Partea cu promovarile nu prea merge (cele facute la inceputul videoclipului de youtuberi mai mari) si iti vor aduce, in general, abonati inactiv, asta doar daca ai noroc sa iti aduca abonati, pentru ca eu si cam restul de pe youtube nu sunt interesati de partea aia si dau si skip. Prietenilor nu incerca sa le spui de canal chiar acum pentru ca o sa te descurajeze si o sa rada de fiecare greseala din video (e un comportament destul de normal la o varsta mai mica - nu ca as fi eu prea matur). Cel mai bine e sa le spui atunci cand ai ceva succes :D. Poti totusi sa comentezi la alte videoclipuri (nu cu "abonati-va la mine") :). Daca faci asta incearca, totusi, sa nu spui "super";"tare";"mi-a placut" la fiecare video pentru ca oamenii or sa inceapa sa observe ce faci tu acolo. Deci sa nu comentezi despre cum e videoclipul in ansamblu, ci despre secvente importante, sau sa dai reply-uri celorlalti. Nu stiu daca il stii pe Nelutu sau pe Sergio Speed, dar ei sunt exemplul perfect de ASA NU, chiar daca am ajuns sa le retin numele :). Apropo, NU folosi site-uri cu care poti face rost de subscriberi. Iti garantez ca e mult mai satisfacator sa simti tu progresul, nu sa il fortezi. In plus, cand o sa vezi ca intr-o saptamana ai facut 200 de abonati (de pe vreun site) si saptamana urmatoare ai facut 10 abonati (sa zicem ca nu ai mai folosit site-ul), vei fi cam dezamagit.
Numele canalului ai putea sa il schimbi pentru ca pur si simplu nu e potrivit continutului. Poti pune, in schimb, ceva care sa nu contina "RO", sau "HD", sau "Gamer". Daca numele tau e destul de usor de retinut si de scris, il poti folosi drept nickname. Si aspectul canalului e important. Fa-ti un banner si un avatar unic. Nu te grabi sa te gandesti la un design pentru ca... nu te grabeste nimeni? Incearca sa nu fie un avatar cu scris prea mult (asta daca vrei un concept cu scris, dar nu te opreste nimeni sa il faci altcumva, chiar ar fi recomandat) pentru ca oricum nu se vede pentru ca e destul de mic. Eu zic ca maximul de caractere dintr-un avatar sa fie 3 (caractere, nu cuvinte ) :). Poti sa modifici cum arata canalul tau in cativa pasi simpli :). Dai pe "Canalul Meu" (in meniul din stanga), apasa pe roata aia dintata care e in stanga butonului de subscribe si bifeaza "Personalizează aspectul canalului" (e a treia optiune, in caz ca ai youtube-ul in alta limba). Dupa parerea mea, stilul asta de aranjare arata mult mai bine :).
Sper ca am fost destul de coerent pentru ca am avut destul de multe idei in cap :). Daca vrei, putem sa mai vorbim si poate iti mai zic cateva sfaturi. Apropo, eu nu sunt youtuber sau ceva, dar cred ca stiu destul de multe despre subiectul asta :D.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ocazia sa te promovezi nu o rata. Daca vrei subscriberi si esti curajos, eventual fa pliante si pune-le prin oras. Dar daca vrei sa mergi la sigur incearca subscriber train https://www.subscribertrain.com De aici poti sa ajungi la cateva sute de subcriberi intr-o luna. Fa-ti o pagina de facebook pentru canal, de twitter, de wikia, si peste tot, fa o pagina.Ai continut fain. Fii activ si comenteaza multe videoclipuri pana te cunoaste lumea si te vede peste tot. Si fii devotat.

| Alexandrakitty a răspuns:

Trebuie sa iti faci promovare, sa le spui colegilor(de munca sau de scoala), ei vor spune mai departe... poti face o pagina de facebook si sa postezi :Buna ziua, dacanu va deranjeaza va invit sa urmriti canalul meu,, x,,(de exemplu)... poti scrie in comentariile unui clip viral ca lumea sa stie ca iti faci canal.In plus, spune cum te cheama, ma uit eu la tine!laughingSper ca te-am ajutat...o zi buna