| niconicola a întrebat:

Cum sa termin repede temele daca sunt grele?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te grabesti le faci rau asa ca fi optimista si cu calm le vei rezolva incet si bine.

| whatevernvm a răspuns:

Doamne ia-ma.

| iFollowRivers a răspuns:

Paaai. si eu eram distrasa de multe lucruri din preajma, dar inchizand TV-ul,calculatorul si telefonul, inainte de asta. mancam ceva plus o mica gustare ( ciocolata, prajitura, un mic desert ) apoi mergeam la baie, imi faceam ordine si imi deschideam fereastra in timpul in care faceam ordine apoi ma apucasem de teme, sigur, Bia, ca sa iti faci temele linistita trebuie sa ai un aer proaspat si curat in camera si nimic si nimeni sa nu iti distraga atentia!
Deci te apuci de teme dupa ce faci chestiile de mai sus, incepi cu cele usoare, chiar daca... uneori nu exista teme usoare, alegi ceea ce iti place cel mai mult, dar dupa aceea trebuie sa le faci si pe cele mai putin placute, stiu cum e!
Iti faci tema la o materie, apoi faci o pauza de minim 5 minute, maxim 10. In pauza aia poti sa mergi la baie, sa mai gusti ceva daca simti nevoia, ba chiar sa povestesti cu vecinul/vecina ta din apropiere sau parintii, fratii sau orice alte rude despre scoala, daca nu stii un exercitiu sau ceva ii intrebi si te mai ajuta, sigur ca poti iesi afara, eu ies cu bicicleta timp de 5 minute apoi povestesc cu cineva! n aceasta pauza nu ai voie la Tv, calculator sau telefon. Apoi te reasezi la masa de lucru pentru inca 45 de minute. Si tot asa. Fac pariu ca in maxim 2-3 ore iti termini toate temele pentru a doua zi[ la temele pe care le avem ], apoi mai poti lucra ceva suplimentar [ stiu ca ideea nu iti prea surade la fel ca mie, la inceput, dar daca te lasi in timpul asta de tv, telefon si calculator, nu o sa te mai poti dezlipi de caiete si carti! Incearca doar, Bia; sper ca te-am ajutat si invatatura usoara!:*

| Acier a răspuns:

rolling on the floor tare asta, sa ma anunti si pe mine cand afli.

| Kikoo a răspuns:

Nu le faci laughing

| LordCronos a răspuns:

Mie sincer, imi plac jocurile. Gandirea mea este in felul urmator: Imi imaginez scoala ca un joc in care trebuie sa fac cat mai multe puncte (ma refer la note) si cum pot face asta decat doar prin munca. Nu este o solutie la problema ta. Stai atat timp cat e nevoie pentru a finaliza temele. Imagineaza-ti sau asociaza scoala cu ceva care iti place ca sa devina mai placuta pentru tine. Sper ca am ajutat si pe altii in alte situatii cu aceasta asociere.

| MaryMaria333 a răspuns:

Te concentrezi asupra lor, lasi telefonul, scoate toata aparatura din functie daca nu le poti stapani.
PS. Nu ar strica sa mananci intre timp o ciocolata sau ce iti place tie, pentru ca gustul te satisface si te concentrezi mai bine acolo.
+ daca nici atunci nu te descurci deloc poti sa iei meditatii
Succes!