| devilsfather a întrebat:

Cum se face ceocolata de casa?

Răspuns Câştigător
| oareunde a răspuns:

Si inca o reteta: 500 gr zahar
500 gr lapte praf
50 gr cacao
100 gr unt
un pahar cu apa(200ml)
1 sticluta esenta de rom
-se pune apa la fiert impreuna cu zaharul.in momentul in care incepe sa fiarba se mai lasa cateva minute cam 4-5 pe foc.se ia de pe foc si se adauga untul(moale si nu topit)amestecand mereu, iar apoi se pune esenta de rom(sau vanilie). dupa aceea se toarna incet peste laptele praf amestecat cu cacaoa(cernute fiecare ca sa nu se formeze cocoloase). se amesteca pana devine o crema omogena dupa care se toarna intr-o tava unsa cu unt.trebuie sa amesteci repede pentru a nu se intari inainte de a o pune in tava.
se pot pune dupa gust alune, nuci, stafide.
exact la fel dar fara cacao si rom se poate face ciocolata alba, adaugand vanilie. mi-ai facut pofta si mie! big grin

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ciocolata De Casa
Ingrediente
150 gr. unt, 250 gr. lapte praf, 100 gr. cacao, 500 gr. zahar, 0, 150 l apa, unt pentru tava; vanilie, alune (fascultativ),

Preparare
Se amesteca foarte bine untul cu laptele si cacaua, pina se formeaza o pasta omogena. Se fierbe un sirop din zahar si apa pina se leaga ca pentru dulceata. Dupa ce se raceste putin siropul, se toarna cite putin peste pasta. Tava se va tine la rece (zero grade) cel putin 12 ore. Inainte de a se a umple, tava trebuie unsa cu unt. Se obtine 1 kg. de ciocolata. Se poate pune in sirop o jumatate de baton de vanilie sau, cind se toarna in forme, se pot pune si alune.

Durata
40 min (gandeste-te ca la reteta asta trebuie sa racesti tava cu 12 ore inainte)

pupimik
| pupimik a răspuns:

bine ca nu-i ciucalata...ca erai de-a lui Caragiale

doiny
| doiny a răspuns:

Uite o reteta foarte simpla!
Ciocolata de casa(baton de ciocolata)
Ingredente:
250gr lapte praf, 500gr zahar, 100 ml apa, 50 gr unt, 2 linguri cu vf. cacao(sau cata doresti)
Se pun pe foc intr-o oala apa, zaharul, untul si cacaoa.Se lasa sa dea cateva clocote, apoi se ia de pe foc si se adauga laptele praf si se amesteca bine.Se toarna in tava si se taie in patrate egale.
pofta buna!

| oareunde a răspuns:

Ingrediente
1/2 kg lapte praf, 1/2 kg zahar, 250 g unt, 100 g cacao, 100 ml apa, zahar vanilat, esenta de rom

Mod de preparare
Intr-un vas se amesteca zaharul cu apa si se pune la fiert 15 minute pana se obtine un sirop. Se adauga laptele praf si se amesteca incontinuu ca sa nu se formeze cocoloase. Se adauga untul topit, cacao, aromele si se amesteca incontinuu. Se da de pe foc, se pune in forme si se lasa la racit. Daca o doriti mai tare dupa ce s-a racit o puteti pune la frigider. In aceasta compozitie se mai pot pune alune taiate marunt sau stafide.

| stardeea a răspuns:

ciocolata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai simplu este sa o cumperi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face ciocolata 100grunt, 300grlapte ferbinte, 400gr zahar, 2 pahare cu apa, 50gr vanilica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu