| jeffrandell300 a întrebat:

Cum se joaca Macao?

Răspuns Câştigător
| Laurentiu017 a răspuns:

Se folosesc toate cele 52 de carți din pachet, inclusiv Jokerii negru și roșu.
Macao este un joc individual și nu se poate juca pe perechi

Numărul de jucători este de minim 2 și maxim 6, astfel încât dupa împărțirea cărților să rămână un număr rezonabil dintre acestea, pentru a putea fi desfășurat jocul.
Câștigătorul este acela care rămane primul fară cărți în mână. Când doi, trei său patru oameni joacă, ultimul jucător care mai are carți în mână pierde jocul. Când cinci său șase oameni joacă, jocul este oprit atunci când al treilea om termină jocul.
Dupa ce sunt amestecate cărțile, fiecare jucător primește 5 dintre ele, apoi se întoarce pe față următoarea carte din pachet, iar restul cărților se pun teanc pe masă cu fața în jos. Cartea întoarsă nu trebuie să aibă funcție specială.
Jucătorul care începe trebuie să adauge o carte cu același semn (de exemplu inimă roșie peste inimă roșie, treflă peste treflă, etc.) ori aceeași valoare (număr)/figură cu cea întoarsă de pe masă (de exemplu peste K de roșu se poate pune K de treflă, etc.). În ordine, ceilalți jucători pot oferi cărți cu același semn, culoare ori valoare (număr)/figură ca cele puse de jucătorul anterior. Dacă un jucător are mai multe carți de aceeași semn ori valoare (număr)/figură, poate să le adune (pe toate sau numai o parte dintre ele) și să le pună în teancul de jos pe toate într-o singură tură dacă are o carte dintre cele 3 de același semn, culoare ori valoare (număr)/figură ca ultima de jos. (se spune ca se joacă "pe pachețele" său "la duble").

Dacă jucătorul respectiv nu poate sau nu dorește să pună nici o carte el va trage una din teancul de cărți rămase (dacă ea este de același semn, culoare ori valoare (număr)/figură cu cea pusă anterior jos, poate să o pună direct pe masă) și se trece la următorul jucător. Cărțile care rămân pot fi date în orice ordine. Dacă nu mai sunt cărți jos în teancul de unde se trag cărți, atunci se pune deoparte ultima carte pusă jos de un jucător și se întorc cu fața în jos celelalte cărți. Acesta este noul teanc pentru a trage cărți.

Când un jucător rămâne cu o singură carte în mână el trebuie neaparat să spuna "Macao" căci altfel este nevoit să "umfle" 5 cărți.
Dacă unul dintre jucători a pus o carte cu funcție specială (2, 3, 4, Joker, K sau A ori mai multe cărți de aceeași valoare) atunci următorul jucător va executa instrucțiunile acestei cărți speciale.

2 (sau 3): Următorul jucător trebuie să ia de jos 2 (său 3) cărți;
K - dacă e K roșu atunci următorul jucător trebuie să ia 5 cărți de jos. Dacă e K negru atunci jucătorul de dinainte trebuie să ia 5 cărți de jos;
Nota Bene:
- jucătorul care urmează și ar trebui să "umfle" cărțile, în cazul în care doreste și dispune de o carte 2, 3, K, Joker, poate reporta "umflătura" la următorul jucător [poate să pună și el un 2, 3, K, Joker său mai multe cărți de 2, 3, K, Joker dacă le are în mână) și tot așa. Dacă se adună mai mulți de 2, 3, K, Joker unul peste altul, cel care nu pune o carte pentru "report" este nevoit să ia de jos suma tuturor cărților ("umflăturilor") puse jos în suita respectivă (de exemplu dacă se aduna 3 cărți de 2, următorul jucător trebuie să ia de jos 6 cărți). K reportează suma "umflăturilor" în sens anterograd său retrograd în funcție de culoare.

- se respecta regula de baza a Macao cu semnul, culoarea ori valoarea (numărul)/figura față de ultima carte pusă în teanc (adica dacă jos e 3 de o anumită culoare poți da 2 în contratac de aceeași culoare.)

- 4 - următorul jucător iși pierde rândul; Cand un jucător pune jos mai mulți de 4, următorul jucător iși pierde același număr de ture de joc cu numărul cărților de 4 puse jos. Dacă are și el 4, poate să pună deasupra, dar nu este obligatoriu. Următorul jucător poate să faca la fel, său să piarda randul în joc - același număr de tururi, cate cărți de 4 sunt puse jos.

Așii și Jokerii sunt singurele cărți care fac abatere de la regula esențială a jocului
- Jokerul poate fi pus peste orice altă carte, iar cel care pune J jos poate să ceara orice carte (în afara de 2, 3, 4, J, K și A), adică să schimbe ceea ce se află jos, cu orice (în afara de execepțiile menționate), dar nu este obligatoriu. Următorii jucători trebuie să dea jos cărțile cerute său un alt J pentru a le substitui. Cererea este valabilă pentru un singur tur.

- Joker negru, Joker roșu (colorat): următorul este nevoit să umfle 5 său 10 cărți.

- A – poate fi pus peste orice altă carte, iar cel care pune A jos poate să ceara cărți de un semn sau culoare anume. Situația este similară cu cea a lui J, iar următorul jucător este obligat să pună carte la culoarea său semnul specificate.
Pentru a scăpa cât mai repede de cărți este de preferat să păstrezi cât mai mult în mână (drept ultima carte) un AS său un Joker pentru că ele pot fi puse peste orice altă carte.

Macao ține într-o măsură mai mică de tactică și într-una mai mare de ce "noroc la cărți" are jucătorul.
Sper ca ti-am fost de folos, funda?