| YLLL a întrebat:

Cum se realizeaza arborele genealogic a familiei?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, din cate stiu eu despre arborele genealogic, stiu ca se deseneaza un copac cu multe crengi, si incepi de jos sa scrii fiecare membru al familiei incepand cu cei mai batrani, cu bunciii, strabunicii, str-strabunicii, de jos in sus, pana se ajunge la ultimii, cei mai tineri in varful copacului si cei mai batrani jos, la de la radacina in sus, acolo pe fiecare creanga sa adauga un membru al familiei, de exemplu scrii pe bunica si bunicul tau jos, apoi mama si tatal tau mai sus, apoi frati si neamuri de-ai lor, apoi copii parintilor si tot asa...este practic un mod de a prezenta evolutia familiei de-a lungul a mai multor generatii, ti-am explicat intr-un mod mai babesc sa se inteleaga despre ce e vorba, bafta!

10 răspunsuri:
| mhann a răspuns:

Pe care naturala, din generatie in generatie... happy

| crissuliki a răspuns:

Pe net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ia numai pe partea barbateasca.care poarta numele mai departe. femeile nu se iau in calcul in arborele genealogic decat ca ramurele.ca ramuri mari cu urmasi doar barbatii.de ce? fiindca femeile isi schimba neamul si copacul dupa cum vine soarta sau dupa cum bate vantul vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arbogen.ro
delibro.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta si tu pe net...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu grije...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei si eu am de realizat un arbore genealogic si stiu ca se incepe de jos cu tine si langa frati sa daca nu doar pe tine dar jos un pic mai sus in parti deiferite parintii si dupa aceea cei doi bunici in partea tatalui si doi in parte si dupa acea mai departe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se deseneaza un arbore, si se noteaza pe el de jos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face un copac, dupa care pe fiecare creanga pui familia ta in partea de jos se pun persoanele in virsta(buneii, strabuneii)iar in sus copii cei mai mici.In jos se coloreaza cu galben iar in sus cu verde pentru a corespunde cu anii.

| adrienutza a răspuns:

Depinde unde vrei sa ajungi sau de unde pornesti. ca daca incepi cu parinti e mai simplu dar daca incepi cu stra bunici e mai nasol crying