| mgfdinb a întrebat:

Cum se scrie "dovedeste" cu cratima (dovedes-te) sau fara? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

"Dovedește" se scrie legat, fără nicio cratimă, deoarece nu avem de-a face în acest caz cu un pronume reflexiv. Spre exemplu, în construcția "joacă-te!", "-te" este pronume reflexiv, pentru că se zice (joacă) -te (tu).

6 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dovedeşte.Când te adresezi cuiva, atunci se foloseşte cratima.
Dovedeşte-mi!
Cratima se foloseşte când faci o exclamaţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dovedeste(Fara craima)

| Morrígu a răspuns:

De unde ți-a venit că ar putea fi scris cu cratimă?

| Ingerul00 a răspuns:

Dovedeste e corect.

| mgfdinb explică:

Multumesc mult

| mgfdinb explică:

Madalina,eu stiam ca nu se scrie cu cratima am vrut sa ii dovedesc unui baiat ca am dreptatehappy