| Marius1789 a întrebat:

Cum știu dacă, cartușul(la imprimanta) care îl iau este compatibil? Sau toate sunt compatibile la orice fel de imprimante?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cartus HP 301 (301xl are capacitate mai mare si e mai scump - nu recomand)
Consumabile compatibile:
CH561EE - cartus negru
CH562EE - cartus tricolor
CH563EE - cartus negru
CH564EE - cartus tricolor

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Exista doua tipuri de cartuse: originale, de la producator si compatibile (care au un pret mai mic, dar perioada de functionare mai scurta si cam nerentabila uneori). Daca vorbim de cele originale, mai scumpe, cartusul trebuie sa fie modelul acceptat de imprimanta. Chiar daca ele arata la fel, acestea au un chip (circuit) prin care imprimanta il recunoaste sau nu. De aceea trebuie sa te documentezi ce fel de cartus accepta imprimanta ta si sa le cumperi doar pe acelea, pentru a avea garantia ca se vor putea folosi pe dispozitivul tau.

| SkyPilot a răspuns:

Cauti pe net ce cartus se potriveste la modelul tau. Nici de la aceeasi firma nu se potrivesc.

| Marius1789 explică (pentru SkyPilot):

Imprimanta asta o am: http://m.emag.ro/......DKF8XBBBM/ ce fel de cartusuri suportă?

| dannyel86 a răspuns (pentru Marius1789):

Cartus HP 301 (301xl are capacitate mai mare si e mai scump - nu recomand)
Consumabile compatibile:
CH561EE - cartus negru
CH562EE - cartus tricolor
CH563EE - cartus negru
CH564EE - cartus tricolor

| IoanaPsy a răspuns:

Te uiti la imprimata sa vezi ce firma si ce model e, apoi verifici pe ambalajul cartusului pe care vrei sa il cumperi daca exista compatibilitate. Sunt trecute pe ambalaj liste cu modelele compatibile.