Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2615097intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
22 Apr
SATI 362.560AFISARI
163.761VIZITE
134.537V. UNICI
7 Iulie 2010
Anonim intreaba:

Cunoaste cineva in tara locuri unde se gasesc lanuri de lavanda? sau daca nu exista asa ceva in romania, unde pot vedea aceste lanuri aproape de noi, de tara noastra?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 7 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 7 Iulie 2010 19:27
    ardnaxur1961 a răspuns:
    Nu cred ca avem noi clima potrivita pentru asa ceva. Stiu ca sunt in sudul Frantei, in regiunea Provence. Daca vrei, am un PPS cu niste lanuri de lavanda din Provence.
  • 7 Iulie 2010 20:16
    ardnaxur1961 a răspuns:
    @adolf: Sa stii ca am trecut de multe ori pe la Fundulea, dar n-am vazut nimic sa semene a lavanda. Si, ca n-am vazut n-ar fi un capat de tara, dar ar fi trebuit sa simt mirosul, ca pe ala e imposibil sa-l ratezi. Probabil au renuntat la cultivarea lavandei si au dat-o pe soia la greu.
  • 7 Iulie 2010 19:44
    Dootzy a răspuns:
    Eu am cautat pe net si din fericire am gasit un site unde poti: cumpara (un lan), inchiria (un lan) sau poti avea grija de un lan; te poti angaja la locul unde este lanul si va trebui sa gasesti ajutoare; avioane pline cu apa care sa ude lavanda sau avioane pline cu diferite solutii impotriva gandacilor.
  • 7 Iulie 2010 19:44
    Raspuns anonim:
    Eu am cautat pe net si din fericire am gasit un site unde poti: cumpara (un lan),inchiria (un lan) sau poti avea grija de un lan;te poti angaja la locul unde este lanul si va trebui sa gasesti ajutoare;avioane pline cu apa care sa ude lavanda sau avioane pline cu diferite solutii impotriva gandacilor.
  • 7 Iulie 2010 19:57
    Raspuns anonim:
    Avem clima perfecta pentru asa ceva. Daca vrei sa vezi niste lanuri, te duci in zona Fundulea. Acolo am vazut, dar mai sint si in alte zone din tara.
    " în România, lavanda s-a introdus recent în cultură (1950) şi a luat amploare după 1970. "
    http://www.scritube.com/biologie/botanica/LAVANDULA-ANGUSTIFOLIA-Mill1184615.php
    Posibil la la Fundulea, cultura sa fie a statiunii de cercetare!( adolf )
  • 7 Iulie 2010 20:35
    Raspuns anonim:
    Sigur este. Mergi pe autostrada A2 si la Fundulea iesi de ea si te duci pe drumul vechi DN 3. Cimpul este pe dreapta intre Fundulea si Tamadaul Mare... undeva in zona aceea. ( adolf )
  • 2 Februarie 2011 22:22
    Raspuns anonim:
    La targul ocna exista lanuri de lavanda