| GEORGEL2012 a întrebat:

Daca imi fac pensie facultativa, mi se retrag banii din salariu net sau din ce trebuie sa cotizez la stat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru pensia facultativa va trebui sa platesti tu, suma se retine din salariul net.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pensia facultativa se plateste din mana la o banca intr-un anumit cont, luna de luna sau anual, dupa cum este facut contractul cu firma de asigurari.Separat de cea care se retine din salariu automat.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt doua posibilitati! Ori ti se retine din salariu, ori te ocupi personal! In ambele situatii vei fi notificat prin SMS. atunci cand banii au fost virati!