| HarleyQuinn a întrebat:

Dacă introduc numărul de telefon la aceste " surveys " de pe internet va genera costuri?

4 răspunsuri:
| UrsuPolar a răspuns:

Nu stiu la ce te referi exact, un link ar fi fost mai util. Dar daca sunt genul acela de site-uri care te pun sa faci un joculet sau sa raspunzi la niste intrebari, si iti cer numarul de telefon, poti sa il introduci, nu o sa te coste nimic. Probabil vei primi un sms sau indicatie pe site sa dai sms la un numar anume pentru a primi informatia ceruta. Acolo incepe taxarea si uneori, nu e doar taxare pe sms, ci abonament saptamanal. Asa ca iti recomand cu toata inima sa nu dai acel sms.
Doi la mana, de cele mai multe ori acele site-uri nu iti dau ce vrei dupa ce te inregistrezi la ei. E doar o teapa pentru cei creduli.
Trei la mana, daca pagina pe care o accesezi nu corespunde cu exemplele de mai sus, mai exista si riscul de a te baga singura intr-o baza de date, si poti primi sms promotionale nedorite.

Evita sa iti bagi date personale in online, nu stii cand pot sa te compromita.

| HarleyQuinn explică (pentru UrsuPolar):

Http://quiz.kekuko.com/? v=quiromancia&cpid=cp5447b673d16ff756028148&geo=ro&transaction_id=1026c5c3620d4ef8048327088f51a0&affiliate_id=1566
Nu, nu mă interesează aceste prostii cu ghicitul în palmă, nu le cred, dar completez acest survey ca să pot să descarc un album de la Imagine Dragons și la sfârșit îmi cere numărul de telefon.

| UrsuPolar a răspuns (pentru HarleyQuinn):

"Pentru a beneficia de serviciile al caror cuvant cheie este APP, utilizatorii trebuie să aibă peste 18 ani și să aibă permisiunea titularului de cont/proprietarului telefonului mobil. Acesta este un serviciu de abonament pentru conținut multimedia pentru telefonul mobil pentru utilizatorii Orange și Vodafone. Tariful unui mesaj SMS trimis la numarul 1232 din retelele Vodafone si Orange este de 0, 05 eur/sms+tva. Tariful unui mesaj SMS de abonament la continut multimedia pentru telefonul mobil, primit pe telefonul utilizatorului abonat, este de 1 eur/sms primit+tva la fiecare 2 zile. Utilizatorii Orange vor primi o data la doua zile un SMS de pe numarul 1232, cu un link pentru a accesa pagina web cu produse multimedia pentru telefonul mobil, acest serviciu este activ pana in momentul in care utilizatorul renunta la el trimitand cuvantul STOP la 1232 (tarif normal). Utilizatorii Vodafone vor primi o data la doua zile un SMS de pe numarul 23073, cu un link pentru a accesa pagina web cu produse multimedia pentru telefonul mobil, acest serviciu este activ pana in momentul in care utilizatorul renunta la el trimitand cuvantul STOP la 1232 (tarif normal). Utilizatorii Cosmote vor fi taxați cu o taxă unică de 1.00 eur/sms+tva, in momentul in care vor trimite SMS la numarul 1232, tariful unui mesaj SMS primit de utilizatorii Cosmote este gratuit. Pentru utilizatorii Cosmote nu este posibila abonarea la serviciul de continut multimedia pentru telefonul mobil. Accesul si descarcarea de continut multimedia pe telefonul mobil se face avand activat servicul internet pe telefon (WIFI/WAP/GPRS/etc) si poate genera costuri suplimentare, in functie de planul tarifar al operatorului mobil. Acest serviciu este oferit de NRS GROUP. Prin trimiterea unui mesaj SMS la numerele promovate, utilizatorii declara ca au citit aceste specificatii, au inteles si sunt de acord cu modul de functionare al acestui serviciu si sunt de acord cu Termenii si Conditiile de utilizare a acestui serviciu. Pentru ajutor si informatii suplimentare, puteți apela 1808 (tarif normal) sau puteți trimite un e-mail la email info-ro@nrs-group.com. WEBMASTERS. termenii și condițiile serviciului."

Si daca iti bagi numarul de telefon, o sa iti apara: Trimite APP prin SMS la 1232 pentru a primi rezultatul testului!

Aşteptând sms-ul tău...

Si daca dai sms ul la nr respectiv o sa ai de plata.

Deci nu.
Si daca vrei albumele baietilor:
https://kickass.so/......71061.html

| Stolniceanu_Iustin_1997 a răspuns:

Da,o sa iti ia in jur de 10 euro! Recomandarea mea este sa nu raspunzi la Survey-uri!