| crisbebe a întrebat:

Deci intr-o problema stiu perimetrul care este de 30 de cm si stiu si latura AB care este de 6 cm.
intrebarea este cum aflu cealalta latura? nu vreau sa imi rezolvati problema ci doar sa imi explicati cum aflu.este perimetrul unui paralelogram.

Răspuns Câştigător
| OnnyMady a răspuns:

Pai latura opusa(Sa zicem DC) este egala cu AB deci este 6 cm
celelatle laturi adica AD si BC sunt egale
30cm-(6cm+6cm)=18cm(AD+BC)
AD=BC=18cm:2=9cm
iar la modul general intr-un paralelogram stim ca laturile opuse sunt egale si paralele
Sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

O latura are 6cm, rezulta ca celelalte 3 au 30-6=24cm.Adoua latura este egala cu prima deci are 6cm, rezulta ca celelalte 2 laturi au 30-12=18cm, rezulta ca cealalta latura are 9cm(18:2)

| g3cko a răspuns:

Perimeturl = suma tuturor laturilor.
AB = 6 cm. (paralelogramul este patrulaterul cu laturile opuse paralele si egale)
Deci daca AB = 6 cm atunci si CD = 6 cm. (din definitie)
30 - 12 = 18 (18 fiind suma celorlalte 2 laturi necunoscute)
18:2 = 9

Cealalta latura e 9 cm big grin

| Reigns a răspuns:

Paralelogramul are laturile paralele congruente (adica egale), de unde rezulta ca daca AB=6cm si latura paralela ei este tot de 6cm. Perimetrul paralelogramului se afla adunand toate laturile. Doua le cunosti, iar celelalte le poti nota cu x pe amandoua pentru ca sunt paralele si egale, de unde rezulta ca 30=6+6+x+x, de unde rezulta mai departe ca 30=12+2x => 2x=30 - 12 => 2x=18 rezulta ca x=9, deci laturile mai mici au 6 cm, iar celelalte cate 9 cm.
Pwp :* si succes la scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca perimetrul este 30(perimetrul e suma tuturor laturilor) atunci faci 30-6cm(latura AB)= 24 cm cealalta latura

| g3cko a răspuns (pentru anonim_4396):

Paralelogramul are 4 laturi laughing).

| TiberiusakaDiesel a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-te. n-am văzut vreun corp geometric/figură geometrică (,) cu 2 laturi. Așa că, dragă Crisbebe, nu lua în seamă răspunsul domnișoarei.

| OnnyMady a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mai invata matematica rolling on the floor