| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am o problema cu gandacii. Seara gasesc prin baie/bucatarie/camera cate un gandac din ala mare. Mi-e ff frica, nu stiu ce sa fac. Am facut curatenie, am dat cu spray din ala pentru gandaci. Nu am mai vazut de saptamana trecuta vreun gandac, dar stiu ca ei apar tarziu. Din cate am aflat pe la 12 noaptea, adica acum! SE POT urca si in pat? Sau pe birou?
Sunt negri si mari. De ce apar astia? Ati avut?

Răspuns Câştigător
| IICristina12 a răspuns:

Hmm cred ca stiu la care te referitonguestai linistita in pat nu se pot urca.Dar nu-ti fac nimic din cate stiu...cel mai rau lucru din cate stiu eu e ca sunt scarbosihappy
De ce apar? Pai a venit primavara, de obicei asa apar.Ai grija sa nu scapi frimituri de paine pe jos dupa ce manancihappySi sa in fiecare noapte cu spay de gandaci cam timp de o saptamana! Eu zic ca dispar.Baftahappy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru IICristina12):

Offsad.Multumesc frumos pentru raspuns! Sper ca nu se urca prin pat ca o sa innebunesc daca o sa gasesc prin patsad. Cred ca de la mancare, de obicei fratemiu mai mananca prin camera si posibil sa apara.Iti ofer fundita!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Spune-i sa nu mai manancetongue...sa-i spui ca exista "bucataria"happyOrcum sa starngeti mereu frimiturile de paine sau de mancaruri care cad pe jos si dupa sa udati un pic pe acolo, sa dati cu spray si eu zic ca disparhappynu-s invincibili piticanile alealaughing
PS:e probabil sa le vezi trupurile moarte(sti cu picioarele in sus, de obicei)...scarbos...Bafta oricumhappy

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru ɗєʌɗvơɪƈє):

Daa,deja am vazut unul.Te ciupesccc acesti gandaci?sad

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Recunosc am avut si euhappy si m-am enervat si i-am vanatlaughing. Pe mine nu m-au ciupithappy... dupa mine sansele se te ciupesca sunt de 30%...

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

PS:de obicei le e frica de oameni ...nu se ating de ei..ci fug repede de eihappy

| IICristina12 a răspuns (pentru IICristina12):

Dacă nu se pot urca...eu de ce am gasit unul in pat? Urca pe patura

17 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se numesc blatta orientalis (gandacii negrii) --- scapi de ei mai usor decat de gandacii rosii(blatella germanica), daca mentii curatenia in bucatarie si repeti dezinsectia la anumite intervale de timp.Cei negri nu se urca pe birou decat daca acolo gasesc resturi de alimente --- fug si se ascund la aprinderea luminii.In pat nu se urca.

| RyGoLeTa a răspuns:

Da am avut, se pot urca si in pat in rare cazuri, dai cu Raid si omoara-i daca-i vezi. Si asteapta ca se duc singuri, asa am avut ani la rand si crede-ma, e groaznic, odata in garaj cred ca erau vreo 30... invazie. Fara teama ia papucul si storceste-i!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru RyGoLeTa):

Of of of.Am facut curatenie, am dat cu d'ala pentru gandaci...si nu am mai gasit de atunci.Dar mi-e ff fricasad.

| RyGoLeTa a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Si mie imi era dar toti trebuie sa ne invingem temerile.Imi dai si mie fundita, te rog puppy dog eyes

| sabin89 a răspuns:

Incearca cu acid boric. Este foarte ieftin si foarte eficient. Pui putin fraf pe capaxele de conserve (umezit putin) pe jos pe la colturi.

| mixxjim a răspuns:

Oricum, poate n-ar strica sa te gandesti un pic si la vecini, ce vecini ai si daca si ei curata cum trebuie, ca astia vin si pe conductele de la baie, bucatarie, chiar si de pe la ghena blocului, sa dai si pe la pragul de la intrarea in apartament cu niste solutie din aia. poate reusesti sa fli discret daca si vecinii au (si din lateralele imediate, si cei de sub tine), ca daca au si ei si nu dau si ei cu solutii din alea tot o sa ai de lucru.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru mixxjim):

Nu locuiesc la bloc.Stau la casa, nu am avut niciodata asa ceva.Saptamana trecuta am gasit, statea cu picioarele in sussad.L-am chemat pe tata si mi.a spus ca e gandac din ala de bucatarie.Din cate am citit ei se pot catara, si mi-e frica sa nu gasesc vreunul prin pat, sa dorm cu elsad. Deja mi-e frica...si plus de asta mi-e sa nu imi faca ceva, ma refer sa nu ciupeasca sau asa ceva.straight face

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns (pentru mixxjim):

Foarte adevara.t. uite eu nu m-am gandit la astahappy...

| mixxjim a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Eeeeei, daca stai la casa vin de afara. sa dai totusi pe pragul de la usa cu solutie - si poate nu era chiar din ala de bucatarie, o fi intrat in zbor pe geam in casa happy

| radarcan a răspuns:

Iti recomand 2 solutii care sunt foarte bune in combinatie: sanitox si taifun. nu sunt scumpe. aprox 8 lei 50ml pe care ii vei pune in 2 l apa.
http://www.einsecticide.ro/......daci-~1061